Dilema koja muči mnoge žene: Da li smem da se vakcinišem protiv korona virusa u vreme menstruacije?
Najveći broj istraživanja koja se za sada sprovode na temu veze između kovida-19 i menstrualnog ciklusa, dolazi iz Izraela i Sjedinjenih Američkih Država. Postoje indicije da posle preležanog kovida-19 menstrualni ciklus može da bude neredovan ili obilniji, ali je, kako navode naučnici, taj rizik neuporedivo veći od primanja same vakcine.
Dr Džesika Šeperd, ginekolog i akušer iz Ilinoisa, istraživala je neke zanimljive slučajeve koje su žene prijavljivale, a koje bi mogle da dovedu u vezu plasiranje vakcine u toku menstrualnog ciklusa.
– Menstruacija ne bi smela da vas spreči da se vakcinišete – kaže dr Šeperd.
- Milioni žena primaju vakcine na dnevnom nivou i proces imunizacije je od najveće važnosti. Istraživanja koja smo uradili nisu pokazala da su neke reakcije, ako ih je i bilo, u uzročno – posledičnoj ili direktnoj vezi.
Ona je ukazala na neophodnost nastavka studija koje su u vezi sa uticajem infekcije korona virusom na hormonski status žena.
I infektolog dr Džavid Sidikui kaže da menstruacija apsolutno nije razlog za neprimanje vakcine protiv korona virusa.
Hormonski status i efikasnost vakcine
Da li će vakcina protiv korona virusa biti manje efikasna ako žena ode na imunizaciju u vreme menstrualnog ciklusa? Poznato je da u tom periodu hormonski status neprekidno varira, pa se mnoge žene pitaju da li bi vakcinaciju trebalo da obave kad prođu „oni dani“. Odgovor na ovo pitanje daje ginekolog Kim Langdon iz Ohaja:
- Do sada je urađeno nedovoljno istraživanja na ovu temu, ali je malo verovatno da će vakcina biti manje efikasna ako je žena dobije u vreme mesečnog ciklusa.
Dr Radomir Aničić, ginekolog i akušer iz Ginekološko-akušerske klinike „Narodni front“, saglasan je sa kolegama iz inostranstva.
On za eKliniku kaže da naši ginekolozi prate preporuke FIGO (International Federation of Gynecology and Obstetrics), a da menstruacija kao kontraindikacija nije apostrofirana u do sada prezentovanim istraživanjima.
– Po njihovim preporukama, a na bazi istraživanja sprovedenih na 20.000 pacijentkinja u Americi, izvestili smo javnost i zainteresovane pacijentkinje koje su želele i konstatno izražavaju želju da se informišu o vakcinaciji, uključujući i dojilje, da su rizici od infekcije korona virusom neupredivo ozbiljniji od minornog broja reakcija na 20.000 primljenih vakcina.
Informišemo se stalno, pratimo istraživanja, kao i evropska i svetska lekarska zajednica, ali za sada apsolutno nema razloga da se menstruacija stavi na spisak situacija zbog kojih bi trebalo odložiti proces imunizacije – kaže dr Aničić, specijalista ginekologije i akušerstva.
Da li kovid-19 utiče na mesečni ciklus?
U studiji objavljenoj u januaru ove godine, utvrđeno je da je oko 18 odsto žena u reproduktivnom dobu imalo produžene periode krvarenja, dok se kod 3 odsto žena period ciklusa smanjio (skratio) nakon ili u toku infekcije korona virusom. Uočene su i bitne razlike u nivou Antimilerovog hormona - kontrolora preteranog folikularnog rasta.
Naučnici i dalje istražuju zašto kovid-19 utiče na menstrualni ciklus, ali su saglasni da stres igra važnu ulogu. Poznato je da svaki stres može da prouzrokuje promene u menstrualnom ciklusu.
U studiji iz februara otkriveno je da je 52,6 odsto žena prijavilo promene u menstrualnom ciklusu i da je to „vrlo verovatno povezano sa povećanim ličnim i porodičnim stresom“. Stres zbog posla takođe je povezan sa pojačnim krvarenjem tokom mesečnog ciklusa.
Drugi razlog bi mogao da bude efekat virusa SARS-CoV-2 na reproduktivne hormone. U studiji koji su sproveli kineski istraživi otkriveno je da su žene u menopauzi koje su imale nizak nivo estrogena i Antimilerovog hormona imale manju verovatnoću da dožive tešku infekciju korona virusom.
(Telegraf.rs)
Video: Ovi dani Srbiji će doneti temperature i do 20 stepeni: Stiže proleće usred zime
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Čiča
Samo na Sokolcu.
Podelite komentar