Privremeno zaustavljeno ispitivanje vakcine AstraZeneka na deci
Univerzitet Oksford privremeno je zaustavio ispitivanja vakcine AstraZeneka na deci i tinejdžerima zbog zabrinutosti zbog krvnih ugrušaka, pišu britanski mediji.
Ispitivanja vakcine na deci starosti od šest do 17 godina su zaustavljena, jer još nisu razjašnjene potencijalne veze sa retkim krvnim ugrušcima kod pojedinih kategorija odraslih.
Univerzitet Oksford, čije su naučnice napravile vakcinu AstraZeneka, započeo je istraživanje na deci od 6 do 17 godina u februaru. Za istraživanje se prijavilo 300 dobrovoljaca.
Regrutovanje novih dobrovoljaca je u ovom trenutku zaustavljeno, ali sa Univerziteta Oksford poručuju da tokom ispitivanja „nije bilo zabrinutosti za sigurnost“.
Regulatori u Velikoj Britaniji i Evropskoj uniji izjavili su da je takozvana oksfordska vakcina „sigurna i efikasna“, ali paralelno prate reakcije onih koji su vakcinisani ovim cepivom.
Britanski premijer Boris Džonson branio je vakcinu koja je nastala na čuvenom univerzitetu u njegovoj domovini kada je u Evropi izražena zabrinutost zbog njenog uvođenja.
Ranije danas, zvaničnik Evropske agencije za lekove (EMA) izjasnio se da postoji „veza“ između vakcine AstraZeneka i retkih pojava krvnih ugrušaka, ali je istakao da uzrok te veze još nije otkriven i da stručnjaci i dalje ispituju.
Iz EMA su demantovali da je pronađena veza između vakcinisanja AstraZenekom i pojave krvnih ugrušaka i naglasili da EMA još nije donela zaključak, te da će rezultate ispitivanja objaviti u naredna dva dana.
- Iako u pedijatrijskom kliničkom ispitivanju nema zabrinutosti za sigurnost, čekamo dodatne informacije od MHRA o pregledu retkih slučajeva tromboze / trombocitopenije zabeleženih kod pojedinih mlađih odraslih, pre nego što nastavimo ispitivanja na deci – izjavio je portparol Univerziteta u Oksfordu.
- Roditelji i deca trebalo bi da nastave da prisustvuju svim zakazanim posetama i ako imaju pitanja, mogu kontaktirati lokacije za ispitivanje.
Ispitivanje vakcine na deci
Ispitivanje koje je započeto na Univerzitetu Oksford osmišljeno je tako da deca uzrasta od 6 do 17 godina dobiju ili AstraZeneka vakcinu protiv korone ili kontrolnu vakcinu protiv meningitisa, nazvanu MenB. Svi učesnici ispitivanja trebalo bi da dobiju dve doze iste vakcine - polovina i drugu dozu posle četiri nedelje, a polovina drugu dozu posle 12 nedelja.
Od učesnika i njihovih roditelja zatraženo je da popunjavaju e-dnevnik 28 dana nakon prijema svake doze vakcine kako bi evidentirali sve simptome. Takođe će imati pet testova krvi tokom studije za procenu imunološkog odgovora na vakcinu.
Izvori uključeni u pripreme rekli su da je avgust najraniji period u kom bi mlađi od 18 godina mogli da dobiju cepivo - mesecima ranije nego što se očekivalo.
Velika Britanija jedna je od zemalja koja je žestoko pogođena pandemijom korona virusa. Takođe, u ovoj zemlji početkom decembra počela je imunizacija vakcinom Fajzer/Bajontek, a od januara i cepivom AstraZeneka koje je odobreno za hitnu upotrebu 30. decembra 2020. godine.
Izrael, zemlja sa najvećim brojem vakcinisanih građana, već daje vakcine 16-godišnjacima i 17-godišnjacima pošto je utvrđeno da su vakcine protiv korona virusa sigurne i bezbedne u ovoj starosnoj grupi.
Takođe, iz kompanije Fajzer/Bajontek prošle sedmice saopštili su preliminarne rezultate ispitivanja ove vakcine protiv korona virusa na adolescentima od 12 do 15 godina. Njihova vakcina pokazala je stopostotnu efikasnost u ovoj starosnoj kategoriji.
Video: Predsednik Srbije primio vakcinu protiv korona virusa
(Telegraf.rs)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dacha
Zasto ispitivanje ako znaju sta tacno daju? Zar su deca zamorcici? Niko nema decu za necije ispitivanje..
Podelite komentar
selena
Poludeo svet
Podelite komentar