Žene u Srbiji sve kasnije postaju majke: Ginekolog o rizicima i benefitima trudnoće posle 35. godine
U Srbiji, ali i u celoj Evropi pomerena je starosna granica za rađanje prvog deteta
Sve je češća pojava prvorotki u tridesetim i četrdesetim godinama života, a statistike Svetske zdravstvene organizacije beleže značajan porast u procentu žena koje se odlučuju na prvu trudnoću posle 35. godine.
Odluku da sve kasnije rađaju prvo dete žene donose usled brojnih faktora, a jedan od njih je i savremen, moderan način života, iako funkcija "biološkog sata" nije evoluirala zajedno sa ovom pojavom.
Koliko je rizično da se žena odluči na rađanje u kasnijem reproduktivnom periodu i kakve to izazove nosi razgovarali smo sa ginekologom akušerom dr Vanjom Miloševićem.
- Svaka žena starija od 35 godina koja se odluči za potomstvo pripada visokorizičnoj grupi - kaže dr Vanja Milošević za Telegraf. - S godinama žena teže i ostvaruje potomstvo zbog toga što raspolaže određenim brojem jajnih ćelija i njen ovularni kapacitet se vremenom smanjuje.
On, takođe, navodi da žena s godinama ne samo da gubi broj zdravih jajnih ćelija, već je podložnija i nekim hroničnim oboljenjima.
- Problemi sa štitnom žlezdom, gojaznost, hipertenzija... Sve to može uticati umnogome na trudnoću i otežati je. Kada je žena mlađa, komplikacije su svedene na minimum - kaže sagovornik Telegrafa.
On podseća da trudnoća ženu čini zdravijom i štiti čak i od ozbiljnih bolesti:
- Žena koja nije rađala sklonija je malignim oboljenjima u odnosu na onu koja jeste. Mnoge bolesti, uključujući karcinom jajnika, endometrijuma i/ili dojki dijagnostikovane su kod mnogo manjeg broja žena koje su rađale. Pored toga što trudnoća donosi neverovatnu sreću majci, ona je zaslužna i za očuvanje njenog zdravlja.
Ginekolog Milošević smatra da su starije generacije žena bile znatno zdravije jer su rađale više dece u adekvatnom reproduktivnom periodu, između dvadesete i tridesete godine života.
- Naše bake, pa i majke su imale mnogo manje zdravstvenih problema od onih koje danas ima savremena žena, počev od policističnih jajnika do malignih promena - konstatuje ginekolog.
On navodi da je idealan period za reprodukciju sa najmanjim rizicima između dvadesete i dvadesetsedme godine života. Iako reproduktivni period traje od prve pojave menstruacije, pa sve do pojave simptoma menopauze, mlade žene nekada nisu sposobne emocionalno, psihički, pa ni psihološki da postanu majke, a kod starijih žena rizici se isključivo svode na one zdravstvene prirode.
- Prvi rizik koji nosi kasna trudnoća jeste prevremeni porođaj, a zatim može doći i do povišenog krvnog pritiska, dijabetesa, problem sa laktacijom, rađanja bebe sa manjom kilažom... Sve je to češće kod prvorotki u zrelijoj životnoj dobi nego kod mlađih - kaže dr Milošević.
Godinama već može se čuti priča da su deca koju su roditelji dobili u starijoj životnoj dobi inteligentnija i viša, ali sagovornik Telegrafa demantovuje ovu tvrdnju i svrstava je u mit.
- To je naučno nepotkrepljena stvar. Teško je ustanoviti intelektualni kognitivni kapacitet deteta, posebno u prenatalnoj fazi. To je nedokazivo i na osnovu izdvojenih slučajeva ne mogu se postavljati ovakvi parametri za nešto što nije egzaktno i dokazivo - zaključuje dr Vanja Milošević.
Video: Da li mogu da se vakcinišu trudnice?
(Telegraf.rs)
Video: Bela kuća konferancija za novinare Karin Žan-Pjer
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Danilo
Moja majka me je dobila u 45.godini. Imao sam detinjstvo o kakvom su mnogi maštali i maštaju i danas, puno ljubavi, bezbrižno, srećno...Sada imam 35 godina, majka mi je još živa i zdrava hvala Bogu i ima 2 unuka od 13 i 10 godina. Pa vi sad recite da je zakasnila za bilo šta.
Podelite komentar
Došao je kraj
Drugarica do 7. meseca trudnoće potrošila preko 1000e, na preglede po raznim privatnim ordinacijama. U našim bolnicama ništa ne može da se obavi. Mislim da je to prvo i poslednje.
Podelite komentar
Chance
Ja bih rodila pre 10 godina, da sam imala dobrog partnera. Nije samo do zena sto radjaju sve kasnije, mnogo mojih drugarica nije jos rodilo, one ostale se bas i nisu proslavile. Jednostavno imamo mnogo losih primera u okolini i to utice na nase izbore.
Podelite komentar