Opasni neželjeni efekti nedostatka sna: Začarani krug straha od insomnije vodi u još veću nesanicu
Svaki put kada zbog posla, gledanje TV programa ili izlaska spavate manje od preporučenih 7 do 8 sati tokom noći, rizikujete da narušite zdravlje. Nedostatak sna izaziva brojne neželjene fiziološke efekte na organizam.
Oslabljen imunitet
- Nedostatak sna može ljude učiniti sklonijima virusnim infekcijama - kaže dr Danijel Lanser.
Loša koncentracija
Prema rečima dr Lili Barski, drugi aspekt lošeg spavanja je loša koncentracija i smanjena koordinacija - ovo može biti posebno opasno za vožnju i za one koji upravljaju teškim mašinama.
Rizik od gojaznosti
- Loš san utiče na hormone koji utiču na apetit i može dovesti do nižeg nivoa leptina i viših nivoa grelina, što zauzvrat može dovesti do prejedanja i gojaznosti - objašnjava dr Šadi Vadat.
Rizik od dijabetesa
- Neadekvatan san može smanjiti telesnu toleranciju na glukozu i dovesti do insulinske rezistencije i dijabetes melitusa, poremećaja kod kog su nivoi šećera (glukoze) u krvi abnormalno visoki jer telo ne proizvodi dovoljno insulina da zadovolji svoje potrebe - kaže dr Barski.
Rizik od kardiovaskularnih oboljenja
- Loš san umanjuje sposobnost tela da reguliše hormone stresa, što može dovesti do loše kontrole krvnog pritiska - objašnjava dr Barski.
Strah od insomnije
Prema rečima dr Danijela Erištejna, osećaj iscrpljenosti i željom za snom može razviti strah od nesanice. Hiperaroznost koja dolazi zajedno sa ovim strahom od gubitka sna može proizvesti telesno iskustvo poput trzaja i mnoštva drugih neprijatnih pojava.
Povećan rizik od raka
- Jedan od razloga za ovo može biti zato što melatonin ima značajnu funkciju u koordinaciji mnogih aspekata funkcije ćelija i obnavljanja tkiva - kaže dr Debora Li.
Niži nivo testosterona i smanjen libido
Dr Lanser navodi da je nedostatak sna povezan sa proizvodnjom i nivoom testosterona, što može uticati na seksualni nagon i sposobnost izgradnje i održavanja mišićne mase.
Kako da se na prirodan način rešite nesanice?
Ako se borite da zaspite, uzimanje tableta nije jedini način da rešite problem, smatraju stručnjaci. Odgovarajući čajevi takođe mogu biti efikasni u borbi sa insomnijom.
Kamilica
- Anksioznost je glavni uzrok poremećaja spavanja. Srećom, čaj od kamilice možda može da pomogne. Nekoliko studija povezivalo je kamilicu sa smanjenjem nivoa anksioznosti, a jedno kliničko ispitivanje pokazalo je da se kvalitet spavanja poboljšao kada su starije odrasle osobe pile čaj od kamilice neposredno pre odlaska na spavanje - kaže Lesi Engo.
Valerijana
- Vekovima se koristi u tradicionalnoj medicini za poboljšanje sna i opuštanja. Takođe deluje na GABA sistem i sadrži antioksidante koji mogu imati sedativna svojstva - objašnjava psihijatar i specijalista za spavanje, medicinski stručnjak, dr Niši Bopal.
Pasiflora
- Kao i mnoštvo drugih biljaka koje se koriste za spavanje i anksioznost, i pasiflora deluje na GABA sistem i pokazalo se da smanjuje vreme potrebno da biste se opustili i zaspali. Takođe, čaj od ove biljke može da ublaži simptome menopauze. Jedno istraživanje pokazalo je da je kombinacija pasiflore, valerijane i hmelja bila jednako efikasna kao i tablete za spavanje - kaže Bopal.
Kurkuma
- Čaj od kurkume je način da se visokokvalitetni ekstrakt kurkume dobije u ukusnom napitku koji takođe može imati umirujući efekat. Ovo jedinjenje je prirodno antiinflamatorno, što može pomoći u poboljšanju zdravlja zglobova i gastrointestinalnih problema - kaže dijetetičar Trista Best.
(Telegraf.rs)
Video: Gori stan u centru Užica: Dim kulja na sve strane
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.