Problem u intimnoj zoni koje ne smete da ignorišete: Pogađa svaku treću trudnicu i utiče na bebu

  • 4

Dr Dragan Stajić je specijalista ginekologije i akušerstva, sa subspecijalizacijom iz oblasti steriliteta i feritiliteta. Danas razgovaramo sa njim o problemima vaginalnih infekcija u trudnoći.  

  • Doktore, šta su vaginalne infekcije?

Vaginalne infekcije su jedan od najčešćih zdravstvenih problema žena u reproduktivnom dobu. Prema podacima Svetske Zdravstvene Organizacije (SZO), čak 75% žena širom sveta ima problem sa nekom vaginalnom infekcijom, a smatra se da će ovaj broj biti u porastu u narednom periodu. Vaginalne infekcije mogu biti izazvane različitim uzročnicima, a najčešće su izazvane mikroorganizmima – bakterijama ili gljivicama.

  • Zbog čega se javljaju vaginalne infekcije?

Slično kao što se u crevima nalaze probiotske bakterije, tako se i u vaginalnom predelu se nalazi mikrobna zajednica dobrih bakterija koja se naziva mikrobiota. Ranije smo je zvali vaginalna flora. Kada dođe do poremećaja vaginalne mikrobiote i smanji se broj dobrih vaginalnih probiotskih bakterija,  nastaje plodno tle za razvoj vaginalnih infekcija. Različiti su uzroci vaginalne disbioze, odnosno neravnoteže, a najčešći su: pad imuniteta, emocionalni i psihološki stres, upotreba nekih lekova, posebno antibiotika i oralnih kontraceptiva, hormonske promene, neadekvatan veš, loša ishrana, upotreba agresivnih sredstava za pranje intimne regije. Današnji brzi način života svakako doprinosi razvoju vaginalnih infekcija, i one su danas dosta češće nego pre 30tak godina.

Dr Dragan Stajić Foto: Promo
  • Koji su simptomi vaginalnih infekcija?

Simptomi zavise od uzročnika, ali najčešće su to promena boje i konzistencije vaginalnog sekreta, crvenilo, svrab, peckanje, lokalna iritacija, bol pri odnosu ili tokom mokrenja. Interesantna je činjenica da se vaginalne infekcije mogu javiti i asimptomatski. Daću Vam samo primer: žena dolazi na redovan godišnji ginekološki pregled, nema nikakvih simptoma infekcije, odlično se oseća. Nakon ginekološkog pregleda, uzimanja brisa i mikrobiološke izolacije uzročnika, pronalazimo mešovito gljivično-bakterijsku infekciju. Ove asimptomatske infekcije su posebno opasne, jer žene koje nemaju simptome ne osećaju potrebu da odu kod lekara, a za to vreme se infekcija razvija i napreduje. Ove asimptomstske i zbog toga nelečene infekcije su i čest uzrok delimične ili potpune neprohodnosti jajovoda – uzročnika steriliteta.

  • Šta nam možete reći o vaginalnim infekcijama u trudnoći?

Trudnoća je stanje koje žene željno iščekuju i kome raduju, ali koje veoma pogoduje razvoju vaginalnih infekcija. Smatra se da svaka treća žena ima neku vaginalnu infekciju tokom trudnoće. Uzrok ovome su prvenstveno imunološke, biohemijske i hormonske promene u telu žene, izostanak menstruacije, promene u vaginalnoj sekreciji, visok nivo estrogena, kao i drugačiji sastav vaginalne mikrobiote u periodu trudnoće. Laktobacili su probiotske bakterije koje čine zdravu vaginalnu mikrobiotu i održavaju pH vrednosti vagine u optimalnom opsegu. Pri promeni pH i smanjenju kiselosti, stvaraju se uslovi za prekomerno razmnožavanje patogenih organizama. U trudnoći, ovakvo stanje može lako da pređe u infekciju, koja može da dovede komplikacija u trudnoći.

Stabilnost vaginalnog mikrobioma i prisustvo velikog broja laktobacila kod trudnica je od izuzetne važnosti, kako bi se obezbedio uredan tok trudnoće i porođaja.

Trudnica, trudna žena Foto: Pixabay
  • Da li vaginalne infekcije u trudnoći utiču i na bebu?

Da, vaginalne infekcije, ukoliko se ne leče, imaju uticaj i na mamu i na bebu. Upravo iz ovog razloga su važne redovne mesečne ginekološke kontrole tokom trudnoće. Svaka infekcija u trudnoći se smatra potencijalno opasnom i zahteva lečenje. Infekcije koje nastaju u ranoj trudnoći, u toku embriogeneze i formiranja organa, mogu izazvati malformacije ploda, dok infekcije u kasnijoj trudnoći mogu da se manifestuju različitim komplikacijama i prevremenim porođajima. Vaginalne infekcije predstavljaju najveći faktor rizika za razvoj komplikacija u trudnoći, kao što su spontani pobačaji, prevremeni porođaji i perinatalne infekcije. Prevremeni porođaj udružen sa malom telesnom težinom na rođenju i smrtnošćču novorođenčadi glavni je problem u akušerstvu. Oko 40% prevremenih porođaja uzrokovano je nekom infekcijom.

Zbog svih ovih razloga, sprečavanje nastanka, kao i blagovremeno otkrivanje vaginalnih infekcija u trudnoći od prioritetnog je značaja za zdravlje mame i bebe.

  • Da li postoji način da se trudnica zaštiti od nastanka vaginalnih infekcija?

Preventivne mere postoje i izuzetno su važne. Obavezni su redovni ginekološki pregledi tokom trudnoće. Dalje, trudnice bi trebalo da vode računa o ishrani, da borave na svežem vazduhu, da budu aktivne ukoliko je trudnoća uredna, da izbegavaju stresne situacije i da dovoljno spavaju. Preporučuje se i uzimanje vitamina D i laktoferina. Oba ova imunomodulatora obezbeđuju snažan imunitet kod trudnica i dovode do zdrave vaginalne mikrobiote. Takođe, vaginalni probiotski preparati su od velike koristi za žene u ovom osetljivom periodu. Oni sadrže laktobacile koji se dominantno nalaze u zdravom vaginalnom mikrobiomu. Laktobacili oblažu vaginalni zid, dovode do normalizacije pH vrednosti vagine i sprečavaju vaginalne i urinarne infekcije u trudnoći.

Biota Intima Foto: Promo

Biota Intima je revolucionarni i jedini imuno-probiotski preparat na našem tržištu koji sadrži sve navedene sastojke, bezbedan je za korišćenje u trudnoći i tokom dojenja i pruža ženama zaštitu od vaginalnih infekcija.

  • Zašto se preporučuje korišćenje preparata Biota intima u trudnoći?
  • Bezbedna za korišćenje u trudnoći, od prvog dana, pa sve do porođaja
  • Sprečava nastanak vaginalnih infekcija
  • Deluje i na zdravlje urinarnog i digestivnog trakta
  • Održava pH vagine zdravim i obnavlja vaginalnu floru-mikrobiotu
  • Smanjuje intenzitet grčeva kod beba ukoliko je mame piju u poslednjem trimestru trudnoće
  • Sprečava konjuktivitis kod novorođenčadi
  • Komforna, oralna upotreba, pije se 1 kapsula dnevno

(Telegraf.rs/PR)

Video: Poslednjeg vikenda uoči Nove godine Beograd je prazan

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Nela

    23. februar 2021 | 13:01

    Bas dobro objasnjen i napisan tekst. Pogotovo u ovo vreme kada informacije moras da trazis na puno strana, prosto, ovde je sve lepo, koncizno objasnjeno i receno.

  • Kontrola je pola zdravlja

    23. februar 2021 | 13:27

    Treba da se potenciraju ovakve teme. Da se čuju stručna lica, da nas posavetuju. Ovo je nešto što svaka žena treba da zna i da redovno kontroliše svoje zdravlje.

  • Milica

    23. februar 2021 | 14:33

    Slažem se da sve trudnice treba da vode računa o vaginalnim infekcijama, ali u ovo vreme pre svega treba da vode računa da ne dobiju Koronu. Višegradska je puna kovid pozitivnih trudnica koje se žale na bolove, i veliko je pitanje kako će se to odraziti na plod i da li će uspeti da iznesu trudnoću.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA