Tihi ubica krvnih sudova: Prof dr Apostolović otkriva zašto je opasan visok holesterol

  • 21
Prof. Dr sci. med. Svetlana Apostolović Foto: Privatna arhiva

Loš holesterol (LDL) predstavlja najvažniji faktor rizika za razvoj ateroskleroze. Bolest krvnih sudova nastaje upravo zbog taloženja lošeg (LDL) holesterola i kalcijuma, dolazi do stvaranje krvnog ugruška unutar krvnog suda ili srca, koji delimično ili potpuno blokira protok krvi. Kao posledica mogu se javiti srčani ili moždani udar.

Pored nivoa holesterola u krvi, nalaz kalcifikata u zidovima koronarnih arterija predstavlja loš prognostički znak. Što je više kalcifikata, smanjuje se elastičnost arterijskih krvnih sudova i povećava mogućnost smrtnog ishoda od neželjenih kardiovaskularnih događaja.

  • Šta se preporučuje ovakvim pacijentima?

Prva mera u lečenju je promena stila života, koja podrazumeva zdravu ishranu i adekvatnu fizičku aktivnost. U zavisnosti od stepena rizika određuju se vrednosti LDL holesterola, koje treba postići tokom lečenja. Novi Evropski vodiči su preporučili strože ciljne vrednosti u odnosu na ranije preporuke, a ono što je svima zajedničko za nivo LDL holesterola ,,što niže, to bolje,,

Pacijenatima koji nisu imali infarkt, moždani udar ili intervencije na koronarnim arterijama i nemaju dokazane aterosklerotkse promene na perifernim krvnim sudovima neophodno je proceniti rizik za nastanak kardiovaskularnih oblesti. U procenu rizika ulaze informacije o tome koliko godina pacijent ima, kolike su mu vrednosti ukupnog holesterola, kolika mu je visina krvnog pritiska i da li je pušač ili ne. Ako se proceni da je desetogodišnji rizik za nastanak kardiovaskularnih bolesti iznad 5 %, započinje se terapija statinima.

  • Da li je istina da se kada se jadnom započne sa statinima oni koriste doživotno?

Statini su prvi terapijski izbor u lečenju povišenog holesterola kod pacijenata sa povišenim rizikom da dožive neželjeni kardiovaskularni događaj. Lečenje jeste dugotrajno, u određenim slučajevima i doživotno, zbog toga je vrlo bitno odrediti kada je zaista neophodna primena statina, kako bi se izbeglo nepotrebno izlaganje eventualnim neželjenim efektima ove grupe lekova, ali i mogućnosti interakcije sa drugim lekovima.

Kod osoba koje imaju povišen nivo holesterola u krvi ali im je rizik za nastanak kardiovaskularnih bolesti ispod 5 %, sniženje holesterola možemo postići i primenom dijetetskih suplemenata.

Monakolin K  je supstanca za koju je dokazano da smanjuje nivo holesterola i triglicerida u krvi. Dobija se iz ekstrakta crvenog pirinča i smatra se alternativnom izborom za povećan nivo masnoća u krvi. Rezultati mnogobrojnih ispitivanja su pokazali da monakolin K značajno snižava nivo holesterola nakon 8 nedelja primene. Sniženje holesterola je slično onom koje se beleži sa pojedinim predstavnicima statina i značajno veće nego u kontrolnoj grupi, koja nije koristila ove preparate. Rezultati pokazuju procenat sniženja holesterola LDL za 27,7%, ukupnog holesterola za 21,5%, triglicerida za 15,8% i apolipoprotein B (apo-B) za 26%.

Ovakva istraživanja daju samopouzdanje lekarima za preporuku i pacijentima za upotrebu ekstrakta crvenog pirinča, u cilju alternativnog snižavanja holesterola umesto konvencionalnijih terapija statinom. Važno je napomenuti da se ekstrat crvenog pirinča i preparati koji sadrže Monakolin K ne koriste istovremeno sa statinima.

Pored povišenog nivoa holesterola u krvi, kalcifikacija krvnih sudova takođe predstavlja loš prognostički znak. Ona smanjuje elastičnost krvnih sudova i povećava mogućnost za nastanak srčanog ili moždanog udara zbog joj se mora posvetiti podjednaka pažnja.

Studije su pokazale da je vitamin K2-MK7 neophodan za aktivaciju određene vrste proteina koji sprečavaju taloženje kalcijuma u zidovima krvnog suda.  U velikoj studiji na 4807 ispitanika, tokom 7 godina praćenja, pokazano je da unos vitamina K2 MK7, u adekvatnoj koncentraciji, dovodi do smanjenja taloženja kalcijuma u aorti i koronarnim arterijama. Ovi nalazi ukazuju da  bi adekvatan unos vitamina K2 MK7 mogao biti važana pomoć kod koronarne bolesti srca.

ARTEROprotect® Forte predstavlja prirodni preparat, koji se primenjuje u cilju regulisanja novoa holesterola u krvi, a može pomoći i u sprečavanju nastanka promena u zidovima krvnih sudova. Jedna kapsula ARTEROprotect® Forte na dan obezbeđuje 10 mg Monakolina K koji doprinosi održavanju normalnog nivoa holesterola, obezbeđuje 45 µg vitamina K2-MK7 koji doprinosi normalnom formiranju kolagena potrebnog za normalnu funkciju krvnih sudova.

(Telegraf.rs/PR)

Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Bern

    24. februar 2021 | 09:29

    I tablete protiv holesterola su tihi ubica mozga i nerava,ovo kažem iz ličnog iskustva jer sam zaradio multiple hemikalien sensibilitet,tako da nisamnsiguran šta je bolje sa ili bez tableta.

  • Milic

    24. februar 2021 | 12:56

    Koji je statin najbolji koji je to zvsnicni lek to recite a ne reklama suplemenata.

  • Kiki

    24. februar 2021 | 15:54

    Najbolji je lek prirodni lek. Ja sam očistio krvne sudove u roku od 5nedelja sa melemom napravljen od belog luka, limuna i vode. Nisam ni sam mogao da poverujem. pre toga nisam mogao da prošetam 100metara normalno a da nemam bolove u grudima. sad radim i pun sam snage kao kad sam imao 20godina.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA