Iva je imala 6 godina kad je dobila leukemiju: Njena mama pamti svaki trenutak borbe za ozdravljenje
Kada je pre pet godina javnost saznala da se tada šestogodišnja Iva Z. iz Subotice bori protiv leukemije, novac za njeno lečenje i transplantaciju skupljala je cela Srbija.
Zahvaljujući ljudima velikog srca, ali i lavovskoj borbi male Ive, devojčica je pobedila leukemiju i uspešno se oporavila od transplantacije koštane srži.
Danas je učenica petog razreda OŠ „Jovan Jovanović Zmaj“ i uživa u svakom danu sa porodicom i vršnjacima.
O Ivinoj borbi za ozdravljenje njena majka Snežana pričala je za portal Subotica.com.
Temperatura, mučnine, pa strašna dijagnoza
- Bio je april 2016. godine, kada je Iva dobila prvu temperaturu, a potom i mučnine – priča Snežana. - Onda joj je jednog jutra pukao kapilar u oku i imala je zujanje u ušima. Odmah smo otišli kod lekara, zadržali su nas u bolnici i ustanovljena joj je leukemija. Više od devet meseci smo bili na Odeljenju onkologije u Novom Sadu, a tokom terapije saznali smo da ima komplikacije i da joj je neophodna transplantacija koštane srži.
Operacija je trebalo da bude urađena u Bolonji i koštala je 90.000 evra. Polovinu te sume skupili su Subotičani, a druga polovina pristigla je preko humanitarnog broja i apela u celoj zemlji.
- Svima smo neizmerno zahvalni što su tada bili uz nas – kaže Ivina mama.
U borbu protiv karcinoma ulazi cela porodica
Svetski dan dece obolele od raka za Ivinu porodicu je posebno težak – slike iz prošlosti iznova ožive i podsete kroz šta su prošli.
- Prve godine sam bez problema pričala na trgu o Ivinoj bolesti. Kasnije nisam mogla. Nisam imala snage... Kada si u tome, u tom šoku, nisi ni svestan kroz šta prolaziš. Tek kada prođe malo vremena, postaneš svestan i bude ti preteško. U borbu protiv karcinoma ulazi cela porodica, svako na svoj način. Iznenadila sam se koliku podršku sam u tom period imala od nepoznatih ljudi, sa koliko ljubavi su mi prilazili i pomagali – priseća se Snežana.
Posle transplantacije Iva se lepo oporavila; primala je samo imunološku terapiju, a godinu dana posle zahvata imala je savršenu krvnu sliku.
- Jednom godišnje idemo na kontrolu. Verovatno ima trauma iz tog perioda, ali ih ne ispoljava; vidim samo ponekad da je nesigurna, da je u strahu kada nisam blizu nje. Bitan period svog života, kada se formira ličnost i stiču prva znanja, propustila je zbog boravka u bolnici. Zato joj treba više truda da savlada školsko gradivo, ali sam sigurna da će i to prevazići – dodaje Snežana.
Roditeljske kuće
Kad se strašni neprijatelj nadvije nad porodicom deteta obolelog od raka, svi očajnički počinju da traže pomoć. Sa tom situacijom suočila se i Ivina mama kada je njena kćerka pobedila leukemiju:
- Dosta ljudi me je zvalo i pitalo za savet. Trudim se da svima pomognem koliko mogu. Svima kažem da ne gledaju na tu bolest kao na najgoru stvar na svetu, nego da uđu u borbu kao da je ona neminovna i da veruju da će sve doći na svoje. Da je to tok života koji će proći. Da budu jaki, pozitivni, da deca osete tu snagu. Ali moraju i na sebe da misle, kako se ne bi i sami razboleli kada sve to prođe.
Podrška je, podseća, potrebna celoj porodici. Kod nas to čini “Nurdor”, organizacija koji obezbeđuje smeštaj u roditeljskim kućama, a zaposleni pružaju svaku vrstu pomoći i podrške porodicama dece koja se bore protiv raka. S puno ljubavi, brige i topline bodre roditelje koji čine sve da spasu svoju decu koja se bore protiv raka.
- U Italiji smo takođe bili u roditeljskoj kući, ali mislim da ona mora da bude sistemska jer je, nažalost, sve je više dece koja se bore sa teškim bolestima – kaže Snežana.
(Telegraf.rs)
Video: Selaković na otvaranju 5. Rusko-srpskog kulturnog foruma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.