Srpski stručnjak napravio lek protiv kovida 19: Treća faza ispitivanja uskoro i u Srbiji
- Interferon beta do sada nije davan putem inhalacije i to je suština našeg izuma - kaže pulmolog i imunolog Ratko Đukanović
Treća faza ispitivanja leka interferon beta u lečenju kovida 19 počela je u januaru u Velikoj Britaniji, kaže pulmolog i imunolog Ratko Ðukanović, koji je sa dvoje kolega sa Univerziteta Sautempton otkrio da protein interferon beta pomaže u lečenju zaraženih virusom korona, piše Tanjug.
Taj lek će se, kako je najavio, u okviru kliničkih ispitivanja uskoro primenjvati i u Srbiji.
Ðukanović je kazao da je treća faza studije u Velikoj Britaniji do sada obuhvatila oko 40 pacijenata i da sledeće sedmice počinje u SAD, a nakon toga i u nekoliko evropskih zemalja, među kojima je i Srbija.
- Veoma mi je drago što će u prvom talasu biti i Srbija gde će se lek primenjivati u pet zdravstvenih centara - rekao je Ðukanović, stručnjak za astmu i hronične opstruktivne bolesti pluća, za K1 televiziju.
On je kazao da interferon beta nije novina u medicini i da se u vidu injekcije primenjuje kod raznih bolesti, poput multipla skleroze, a Ðukanović je sa kolegama sa Univerziteta napravio novi lek koji, kako je objasnio, ne iritira disajne puteve prilikom inhalacije.
- Ovaj lek do sada nije davan putem inhalacije i to je suština našeg izuma - rekao je Ðukanović.
Kako je objasnio, protein interferon beta se luči u organizmu kao prvi odgovor epitelnih ćelija disajnog trakta na prehladu ili bilo koji "atak" na organizam, ali sposobnost njegove proizvodnje opada sa starenjem, zatim u slučaju određenih bolesti ili genetskih poremećaja.
Ðukanović je naveo da je u dosadašnjem ispitivanju fokus bio na primeni leka kod težih oblika kovida 19 i pacijenata na bolničkom lečenju u čemu se, kako kaže, interferon beta pokazao kao vrlo efiksan.
- Međutim, što se ranije daje, to je bolje. Zato sprovodimo paralelan program razvoja ovog leka, jedna studija je završena u Velikoj Britaniji i uskoro će biti predstavljeni rezultati, a obimnija studija se radi u SAD - rekao je Ðukanović.
Naveo je da lek inteferon beta još nigde nije uveden u protokol lečenja, ali da je druga faza studije, urađena u proleće 2020.godine, pokazala da se primenom tog leka progresija bolesti smanjuje 80 odsto.
Dodao je i da se u lečenju kovida 19 interferon beta pokazao efikasnim samo ako se daje putem inhalacije.
Ðukanović je kazao do sada nije utvrđena efikasnost leka protiv novih sojeva virusa, ali da je interferon beta, kako je rekao, potencijalno koristan za sve viruse koji napadaju disajne puteve.
Upitan kada očekuje da će se pandemija okončati i da ćemo se vratiti normalnom životu, Ðukanović je izrazio očekivanje da će u toku ove godine doći do velikog pomaka u borbi protiv korona virusa, ali da je ključno da se sprovede masovna vakcinacija.
Ukazao je da je pandemija kovida 19 pokazala da treba više ulagati u infektivne bolesti koje, kako je rekao, imaju potencijal da poremete ne samo zdravstvo, već i ekonomiju i kvalitet života.
- Sa razvojem antibiotika i vakcina zapustili smo infektivne bolesti. Sada imamo druge bolesti kao izazove, ali virusi i dalje mutiraju i razvijaju se, prelaze sa životinja na ljude. Zato apelujem na sve vlade u svetu da više ulažu u zdravstvo i infektivne bolesti - poručio je Ðukanović.
Video: Ovako izgleda proizvodnja vakcine protiv korone
(Telegraf.rs)
Video: Plenković: Ja sam taj koji je Beroša razrešio funkcije nakon saznanja o njegovim delima
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
pera
Jao, da li i on govori o prelazu virusa sa slepih miseva na ljude i stvarno veruje u to? U to jos veruje samo Miki Maus.
Podelite komentar
Miki
Njima se bas svidelo da mi budemo zamorcici
Podelite komentar