Dve nove vakcine protiv korona virusa koje su razvile američke kompanije „Novavaks“ i „Džonson end Džonson“ su manje efikasne protiv mutiranog soja poreklom iz Južne Afrike, pokazalo je kliničko ispitivanje.
Podaci istraživanja pokazuju da su vakcine koje su ove dve kompanije razvile znantno manje efikasne u sprečavanju zaražavanja korona virusom među dobrovoljcima u Južnoj Africi gde je široko rasprostranjen novi mutirani soj u poređenju sa drugim zemljama u kojima je on manje zastupljen, prenosi Gardijan.
„Novavaks“ je prijavio da rezultati druge faze kliničkih ispitivanja dobijeni u četvrtak pokazuju da je vakcina oko 50 odsto efikasna u sprečavanju pojave kovid-19 među ljudima u Južnoj Africi. Prema rezultatima poslednje faze ispitivanja koja je sprovedena u Velikoj Britaniji, vakcina „Novavaksa“ bila je efikasna do 89,3 odsto.
„Džosnon end Džonson“ je u petak saopštio da je vakcina koju je kompanija razvila 66 odsto efikasna, sudeći po obimnim ispitivanjima koja su sprovedena na tri kontinenta.
U SAD vakcina je pokazala efikasnost od 72 odsto, gde je južnoafrička mutacija prvi put registrovana ove nedelje, a u Južnoj Africi svega 57 odsto, gde je novi soj činio 95 odsto svih slučajeva korona virusa obuhvaćenih ispitivanjem.
Video: Da li je u Srbiji još neko zaražen novim sojem korona virusa?!
(Telegraf.rs)
Video: Ibragić: Zaboravili smo poslednjih godina kakva je zima u ovom delu Srbije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.