5 vakcina protiv korone koje nam nude preko eUprave: U čemu su slične, a po čemu se razlikuju?
Svi koji su zainteresovani za vakcinaciju protiv korona virusa u Srbiji od juče mogu da se prijave preko portala eUprava.
U ponudi u formularu na sajtu eUprave su vakcina američko-nemačkog proizvođača Pfizer/BioNtech, ruski Sputnik V, kineski Sinopharm, britanska AstraZeneca i američka Moderna.
Po čemu se vakcine razlikuju, po kom principu štite od infekcije korona virusom, šta sadrže i koliko doza je potrebno primiti saznajte u nastavku teksta.
Fajzerova vakcina
Vakcina je mRNK, odnosno prenosnik RNK genetskog koda. Šta to znači? Konvencionalne vakcine se prave pomoću oslabljenih oblika virusa, ali mRNK koristi samo genetski kod virusa.
Vakcina mRNK se ubrizgava u telo i sastojci ulaze u ćelije "govoreći im" da počnu sa stvaranjem antigena. Ove antigene imuni sistem prepoznaje i tako priprema ćelije za borbu protiv korona virusa SARS-CoV-2.
Fajzerova vakcina se sastoji od modifikovanog niza informacione RNK, zatim jedinjenja lipida, a tu su još i kalijum-hlorid, monokalijum-fosfat, natrijum-hlorid (kuhinjska so), dinatrijum-fosfat i saharoza
Pacijenti će morati da prime dve doze.
„Sputnjik V“
Vakcina „Sputnjik V“ koju proizvodi Naučno-istraživački institut „Gamaleja“ dobila je 11. avgusta potvrdu o registraciji od Ministarstva zdravlja Rusije, i tako postala prva registrovana vakcina protiv virusa korona na svetu.
Vakcina se zasniva na platformi humanih adenovirusnih vektora, što znači da uz pomoć drugog virusa u druge ćelije prenosi DNK kod koji je potreban za odgovor imunog sistema. Čine je dva serotipa ljudskog adenovirusa, gde svaki od njih nosi S-antigen na novi korona virus, koji ulaze u ljudske ćelije i izazivaju odgovor imunog sistema.
Daje se u dve doze.
Vakcina Moderna
Moderna ima modifikovani niz informacione RNK.
mRNK organizmu služi kao „genetska vreća za udaranje“ kako bi naučio da se bori protiv proteina koji pomažu korona virusu da napravi invaziju u naše u ćelije.
U Moderninoj vakcini nalaze se lipidi, trometamin-timonometan, trometamin-hidrohlorid, acetantna (sirćetna) kiselina, natrijum-acetat i saharoza (šećer).
I ova vakcina daje se u dve doze.
Oksfordska vakcina
U srži vakcine Oksford/AstraZeneca je virus koji uzrokuje prehladu kod šimpanzi. Virus šimpanze je modifikovan tako da se ne može razmnožavati i uzrokovati bolest. Ipak, u njega je ubačen protein korona virusa u obliku šiljka koji SARS-CoV-2 koristi da bi prodro u naše ćelije.
Kada se vakcina ubrizga, virus šimpanze isporučuje gen za korona virus ljudskim ćelijama koje počinju da izbacuju klas proteina. Otkriva ih imuni sistem koji proizvodi antitela i druge odgovore koji mogu napasti pravi korona virus ukoliko se osoba zarazi u budućnosti.
Oksfordska vakcina nazvana ChAdOx1 nCoV-19 zasnovana je na tradicionalnoj vektorskoj tehnologiji u odnosu na Fajzerovu i Moderninu vakcinu koje su mRNK vakcine. Regulatorna tela nikada pre u istoriji nisu odobrila mRNK vakcinu - sve do sada.
Efikasnost Oksfordske vakcine koju je proizvela AstraZeneka može biti i do 80 odsto, u slučajevima kada je razmak između dobijanja dve potrebne doze veći i do tri meseca, što preporučuju britanski stručnjaci.
Sinofarm
Reč je o inaktiviranoj vakcini koja se koristi u Kini, Bahreinu i Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Napravljena je od korona virusa, a deluje tako što „podučava“ imuni sistem da stvara antitela protiv SARS-CoV-2. Antitela se vezuju za virusne proteine.
Da bi kreirali BBIBP-CorV, istraživači iz Pekinškog instituta dobili su tri varijante korona virusa od pacijenata u kineskim bolnicama. Odabrali su jednu od varijanti, jer je bila u stanju da se brzo razmnožava u ćelijama bubrega majmuna uzgajanim u rezervoarima za bioreaktor.
Kada su istraživači proizveli velike zalihe korona virusa, zalili su ih hemikalijom zvanom beta-propiolakton. Inaktivirani koronavirusi više nisu mogli da se repliciraju, ali su njihovi proteini, uključujući šiljke, ostali netaknuti. Zatim su istraživači izvukli inaktivirane viruse i pomešali ih sa malom količinom jedinjenja na bazi aluminijuma, koji stimulišu imuni sistem da pojača svoj odgovor na vakcinu.
I ova vakcina daje se u dve doze.
Video: Ovako izgleda prijava za vakcinaciju putem portala eUprava: Potrebno je 14 koraka i 5 minuta vremena
(Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Boža
Ja sam odmah po otvaranju portala za prijavu prijavio sebe i majku za bilo koju dostupnu vakcinu koja bude na raspolaganju u datom momentu. Zašto bih izigravao pametnijeg od stvarno PAMETNIJEG i ugrožavao svoj i život osoba oko mene jer kad tad će mo se svi inficirati.Zašto to ne sprečiti ako nam je data tako dugo željena prilika. Sve vakcine su u svakom slučaju bolje od same bolesti ili ne daj Bože "statističkog podatka"!!!. Apelujem građane kao građanin da iskoriste dar koji nam se daje i odbace sve predrasude u vezi bilo koje vakcine uz napomenu da sam u početku bio FANATIČNI ANTI VAKCINAŠ ali pri sabiru svega do sada sam uvideo da ogromno grešim i molim Vas sve -VAKCINIŠITE SE-,ne bi li se mogli vratiti normalnom životu. Sa nadom da je moj komentar ostavio pozitivan utisak na Vas i da ćete se pridružiti ostalima koji žele da se vakcinišu. Vaše odgovore bih želeo da dobijem!. Unapred Vam zahvaljujem na izdvojenom vremenu. B O Ž A/V A LJ E V O /S R B I J A ♥️
Podelite komentar
Toza
Pojas u kolima je spasio milione zivota u saob.nesrecama.. medjutim, desi se i da auto zavrsi u reci, jezeru i da vozac ne uspeo da se odveze i udavi se.. Procenat takvih u odnosu na procenat spasenih ljudi koji su koristili pojas je vrlo mali..da ne kazem mizeran.. Da li zbog tog procenta preminulih koji nisu uspeli da odvezu pojas trebamo da se odreknemo vezivanja pojasa?? Isto je i sa vakcinom..
Podelite komentar
Zvrk
U praksi za dobru i pouzdanu vakcinu je potrebno od 5-10g da se ispita i napravi... E sad vi vidite sta ce te , da reskirate ili da neprimite vakcinu....😷😵
Podelite komentar