Doktori otkrili značaj D-dimer parametra kod kovid pacijenata: Ne uzimajte aspirin na svoju ruku!
Jedan od bitnih parametara kada se radi o slučaju sumnje na trombozu, naročito kod kovid pacijenata, jeste nivo D-dimera, proteinskog dela krvi koji je kod zdravih osoba nemerljiv, dok su kod pozitivnih na korona virus njegove vrednosti povišene.
U emisiji kod Jovane Joksimović na televiziji K1 gostovali su vaskularni hirurg dr Darko Jocić i hematolog dr Darko Antić. Oni su objasnili šta zapravo D-dimer pokazuje, kao i kada i kako ga treba tumačiti.
Doktori su zaključili da su ležeći pacijenti u većem riziku od tromboze, ali i to da ovoj analizi treba da se podvrgnu samo hospitalizovani pacijenti, dok kod pacijenata koji imaju lakši oblik korona virusa ova analiza nije neophodna.
- Kad je organizam pod upalom teži ka zgrušavanju krvi. D-dimer je produkt razgradnje eventualno stvorenog ugruška. Sve što se dešava u organizmu, trudnoća, upala ili bilo koje drugo promenjeno stanje, uticaće na vrednosti D-dimera - izjavio je dr Antić i dodao:
- Preterano lečenje, u ovom slučaju, dovodi do problema. Samoinicijativno ne treba raditi analizu D-dimera, a budući da je kovid infekcija kod koje će se u većini slučajeva pojaviti povišena vrednost, ona se ipak meri samo kod hospitalizovanih i pacijenata sa težim oboljenjem.
Doktori su objasnili da se ovaj parametar ne sme uzimati kao sam za sebe, te da se mora imati uvid u čitavu kliničku sliku. D-dimer ne ume da protumači neko ko nije struka.
- Nije bitna brojka, bitna je dinamika merenja D-dimera. Iako postoje referentne vrednosti, samo lekar može da ih pravilno pročita. Postoji balans i treba ga pratiti sa ostalim parametrima - rekao je dr Jocić.
- Kada postoji rizik od tromboze, taj pacijent će dobiti terapiju, a to se sazna i u razgovoru sa pacijentom, kao i kada se prati progresija bolesti. D-dimer može biti i lažno negativan, ali i lažno pozitivan. Kada je povišen, onda moraju da se odrade dalja ispitivanja - navodi doktor Antić.
Budući da su mnogi počeli da uzimaju antikoagulantne lekove na svoju ruku i preventivo, doktor Antić je skrenuo pažnju da to nikako ne bi trebalo da se čini.
- Puno ljudi sada uzima aspirin, ja sam veoma rezervisan po tom pitanju. Kada neko uzme aspirin on ne može da ima trombozu, ali 7 dana nakon uzimanja ovog leka mogu se javiti nus-pojave. Recimo, pacijent se ne možete se podvrgnuti nekoj operaciji zbog vremena koagulacije - naveo je on.
- Moramo shvatiti da je ovo teška bolest koja napada mnogo organa. Ukoliko postoji dramatična slika treba uraditi analize, ali kroz jednu brojku D-dimera ne možemo shvatiti kompleksnost bolesti - zaključio je doktor Jocić.
Video: Vakcinacija protiv korone od sutra, evo ko će je prvi primiti
(Telegraf.rs)
Video: Oskrnjavljen mural herojima s Košara u Kosovskoj Mitrovici, zločin iz mržnje prema Srbima
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
JACA ♎
Pa, nedavno je na nekoj TV bio gost jedan kardiolog ( zaboravila sam ime ) i rekao da aspirin treba uzimati preventivno!
Podelite komentar
Mr ph
Moj sin ima koronu i doktor mu redovno daje da uradi D-dimer. Poenta je da određene analize krvi mogu da pokažu opasnost od lošeg ishoda!!! Dakle, ne potcenjujte analize krvi, postoji više studija koje uočavaju povezanost između biohemijskih parametara i komplikacija. Rade se CRP, Kks, jetrine transaminaze, LDH, feritin, albumin I interleukin-6. Svi ovi parametri pokazuju prognozu, znači nije za igranje! Ako neće vas lekar da vam prepise, uradite privatno..
Podelite komentar
Mile
Ovo nije istina,radite analize i oratite svoj organizam,nijedan doktor ne kaze da se to uradi i to je najveca greska.
Podelite komentar