Dr Irina Radošević: Kako se pravilno obara temperatura tuširanjem

 ≫ 
  • 1
Muškarac Foto: Pixabay

Dugotrajna povišena temperatura je veoma neprijatan simptom bolesti, može nas baciti u krevet i učiniti slabim i malaksalim, a posebno je neprijatna i zabrinjavajuća visoka temperatura oko 39-40 stepeni.

Tada smo u dilemi: da li se tuširati, masirati alkoholom, odmah ići kod lekara ili sačekati da lekovi ili neka druga tehnika deluju…

Ako se odlučimo za tuširanje, i tu postoji dilema: hladnom, mlakom ili toplom vodom? Koliko dugo se tuširati? Koliko puta dnevno? Za E -kliniku ovu dilemu rešava dr Irina Radošević, lekar opšte prakse.

− Virusne infekcije praćene temperaturama kažu nam da je imunitet pao, i ove infekcije po nekom pravilu, ne izazivaju visoku temperaturu. Tada morate da ojačate svoj imunitet i da se izborite sa virusom. Kod bakterijskih infekcija stvar je drugačija, temperatura može da bude visoka, pa je treba obarati ukoliko pređe 39 stepeni kod odraslih. Tuširanje, naravno može da pomogne. Najvažnije je da slušate svoj organizam i radite ono što mu prija. Nikako ne treba šokirati organizam tuširanjem na primer, hladnom vodom. To nema efekta – kaže za E-Kliniku dr Irina Radošević.

Groznica koju osećamo kada imamo visoku temperaturu ume da poremeti naš osećaj za toplotu, pa tako iako gorimo od temperature, nama je hladno. Zato smo skloni da se previše utopljavamo.

Kompletan tekst pročitajte na sajtu E-Klinika.

Video: Upali u avion obučeni u zaštitna odela pa putnicima mere temperaturu

(Telegraf.rs)

Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Lično

    13. decembar 2020 | 13:22

    Više volem da "temperaturu" podignem tuširanjem... :-)

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA