Kako smanjiti rizik od prenošenja korona virusa u automobilu
Pre nekoliko dana objavljena je naučna studija koja se bavila proučavanjem protoka vazduha u automobilima, i različitim simulacijama kako mikroklima kabine utiče na potencijalni prenos mikroogranizama između putnika.
Već znamo da se korona virus, kao i mnogi respiratorni virusi, prenosi kapljičnim putem. Sam virus je veoma osetljiv na uticaje iz spoljašnje sredine, ali kada se nalazi u kapljici vode, može veoma dugo da opstane i lako se prenosi kroz vazduh. Ovo posebno važi za male zatvorene prostore kao što je kabina automobila. Zato bi bilo idealno voziti se isključivo sam u kolima. Ipak, u većini slučajeva to nije moguće, a i ekonomski i ekološki je loše.
Kontaminacija vazduha u autu je neizbežna, ali…
Drugi način zaštite u slučaju da se u kolima vozi više od jedne osobe je da svi nose zaštitne maske ili da se koriste zaštitne barijere između sedišta. Međutim, te kapljice prolaze kroz većinu materijala, sem kroz specijalne filtere. Kapljice koje potencijalno sadrže virus izbacuju se u kabinu čak i disanjem i pričanjem, a naročito kašljanjem i kijanjem, pa je kontaminacija vazduha u kabini praktično neizbežna.
Dakle, najvažniji je stepen izmene vazduha u kabini, odnosno omogućiti da od spolja ulazi svež vazduh i da se kontaminiran izbacuje napolje – kolokvijalno, provetravanje.
Kako bi trebalo da provetravate automobil pročitajte na sajtu E-klinika.
Video: Psiholog Snežana Marić: Kako pandemija korona virusa utiče na bračne odnose
(Telegraf.rs)
Video: Vučić dočekao predsednika Kazahstana Tokajeva ispred Palate Srbija
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.