Upozorenje stručnjaka: Svi koji čiste površine ovim sredstvom treba odmah da prestanu, izaziva astmu
Alternativna sredstva za izbeljivanje, koja se koriste za dezinfekciju u borbi protiv korona virusa, mogu da zagade vazduh u zatvorenom prostoru
U želji da što bolje dezinfikuju prostor u kom borave, sve više ljudi, posebno oni koji žive u istom domaćinstvu sa osobom koja je pozitivna na korona virus, koriste sredstva za izbeljivanje.
Stručnjaci upozoravaju da je to vrlo opasno i da može ne samo da loše utiče na kvalitet vazduha u zatvorenom prostoru, već predstavlja i ozbiljan zdravstveni rizik.
Istraživanje koje su sproveli naučnici na Univerzitetu u Saskačevanu u Kanadi pokazalo je da je brisanje poda komercijalno dostupnim dezinficijensom na bazi jače koncentracije vodonik-peroksida povećalo nivo vodonik-peroksida u vazduhu za neverovatnih 600 puta više u odnosu na nivo koji se prirodno javlja u vazduhu. Rezultati su objavljeni u časopisu „Environmental Science & Technology“.
- Kada brišete pod nekim sredstvom za čišćenje, menja se i vazduh koji udišete – kaže hemičarka Tara Kahan, autorka studije. - Loš kvalitet vazduha u zatvorenom povezan je sa respiratornim problemima kao što je astma.
Previše izloženosti vodonik-peroksidu može dovesti do iritacije disajnih puteva, kože i očiju, upozoravaju stručnjaci iz američkog Centra za kontrolu bolesti.
Kahanov tim, u kom su bili i istraživači sa Univerziteta Sirakuza, Univerziteta Jork iz Toronta i Univerziteta Jork iz Velike Britanije, sproveli su eksperiment kojim su dokazali štetnost upotrebe sredstava na bazi vodonik-peroksida za čišćenje podova.
Oni su u simuliranom sobnom okruženju podnu oblogu od vinila naprskali sa 0,88 odsto dezinfekcionog sredstva na bazi vodonik-peroksida i odmah ga obrisali papirnim ubrusom. Takođe, izveli su isti eksperiment, ali su sredstvo na bazi vodonik-peroksida ostavili da odstoji sat vremena. Zatim su testirali vazduh u visini ljudske glave.
-Veliki rizik je za ljude koji se konstantno izlažu dejstvu vodonik-peroksida, kao što su domari i spremačice – rekla je Kahan. – Koncentracija čestica opasnih po zdravlje bila je još veća na nivou radne površine, a posebno pri podu ili na samom podu.
Prema njenim rečima, uticaj vazduha u prostorijama koje su dezinfikovane izbeljivačem, na decu i kućne ljubimce koji najčešće borave na podu, još nije poznat.
Više od 10 odsto dezinficijensa, odnosno čak 168 njih koji su odobreni u Kanadi, a za koje se smatra da su efikasni protiv SARS-CoV-2, koriste vodonik-peroksid kao aktivni sastojak.
Tara Kahan kaže da postoji nekoliko načina da smanjite rizike dok dezinfikujete svoj dom:
1. Razmislite o upotrebi sapuna i vode umesto dezinficijensa - poznato je da sapun i voda ubijaju virus koji uzrokuje kovid 19
2. Češće luftirajte stan – to je najbolji način da pročistite vazduh
3. Odlučite se za asepsol umesto izbeljivača
Kako pravilno koristiti sredstva za čišćenje
Varikinu i proizvode na bazi varikine neophodno je da razredite vodom. Na litar vode trebalo bi da sipate 20 mililitara (u proseku jedan čep) sredstva za čišćenje. Obavezno koristite hladnu vodu i prostorije prebrišite jednom dnevno, uvek sveže pripremljenim rastvorom.
Asepsol bi trebalo razrediti na isti način kao i varikinu - na litar hladne vode dodajte 20 mililitara asepsola.
Preporučena koncentracija za dezinfekciju podova kako biste eliminisali korona virus je 0,1% aktivnog hlora u sredstvu za čišćenje. Takođe, površina bi trebalo da bude izložena 10 minuta. Ne zaboravite da je brisanje efikasnije od prskanja i manje rizično za zdravlje.
Video: Težak vam posao? A šta mislite kako je čistiti led sa mosta koji ide preko okeana
(Telegraf.rs)
Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Boki
Jak im virus kada moze da se opere sapunom...
Podelite komentar