Sve prednosti i mane četiri tipa vakcine protiv korone

 
  • 7

- Vreme će pokazati koja vakcina će se prva naći na tržištu i kako će promeniti tok aktuelne pandemije - kaže lekar opšte prakse dr Katarina Kukuruzović

Vakcina koronavirus Kina Foto: Tanjug/AP

Moderan svet verovatno nikada sa većom pažnjom nije iščekivao vesti o vakcini protiv neke bolesti kao što u poslednje vreme pratimo razvoj vakcine protiv SARS-CoV-2 (raniji naziv ovog virusa bio je 2019-nCoV), koji izaziva koronavirusnu bolest 2019 (COVID-19).

Za sada postoje četiri tipa vakcine protiv COVID-19 koji su u procesu razvoja. Svaki od ova četiri tipa ima i prednosti i mane, pa je veoma važno da razumemo princip po kom svaki od ova četiri tipa vakcine radi.

Prvi tip vakcine je zasnovan na nukleinskim kiselinama virusa

Ovaj tip vakcine razvijaju Pfizer, Moderna, CureVac, Inovio, Sanofi i Translate Bio.

Mehanizam delovanja ove vakcine je stvaranje imunosti na virus kroz pokretanje imunskog odgovora na delove virusa koji su u stanju da ovaj odgovor pokrenu, ali nisu dovoljno veliki da izazovu bolest kod osobe koja primi ovu vakcinu. Vakcina se sastoji od delića nukleinske kiseline virusa COVID-19, koji ne mogu da izazovu COVID-19, ali mogu da pokrenu stvaranje antitela i aktivaciju citotoksičnih T-limfocita.

Prednosti ovog tipa vakcine su veoma velika efikasnost, i mogućnost da se brzo proizvodi velika količina ovog tipa vakcine.

Mane ovog tipa vakcine su visoka cena, kao i to što će najverovatnije ovakav tip vakcine zahtevati revakcinaciju.

Pfizer Fajzer kompanija logo Foto: Tanjug/AP

  

Drugi tip vakcine je zasnovan na proteinima virusa COVID-19

Ovaj tip vakcine protiv COVID-19 razvijaju Novavax, WRAIR, Sanofi i GSK.

Za razliku od prethodnog tipa vakcine, koji podrazumeva korišćenje delova nukleinskih kiselina virusa, ovaj tip vakcine koristi delove proteina virusa COVID-19. Organizam koji primi vakcinu počinje da reaguje na ove proteine stvaranjem antitela.

Prednost ovog tipa vakcine protiv COVID-19 je to što je ova tehnologija vakcine već odavno u upotrebi, jer je ovo princip na kom rade vakcina protiv hepatitisa B, humanog papiloma virusa (HPV), velikog kašlja, kao i to što bi slobodno mogla da se daje i osobama koje su imunokompromitovane.

Mana ovog tipa vakcine je to što zahteva revakcinaciju.

O trećem i četvrtom tipu vakcine pročitajte na sajtu E-klinika

(Telegraf.rs)

Video: Stefan iz Priboja je na Floridi: Snimak kako izgleda SAD nakon najjačeg udara uragana Milton

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Goran Bras

    22. novembar 2020 | 09:37

    Najveća mana svih vakcina a posebno kineske je što treću fazu ispituju na Srbima kojih je desetak miliona a ne na svom narodu kojih ima milijarda !

  • Andrej

    22. novembar 2020 | 10:04

    Ona zna svojstva vakcina? Neka objasni šta može RNK u tim vakcinama da uradi na genima čoveka.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA