Samo jedan simptom kod starijih može da ukaže na infekciju korona virusom: Evo kako da ga prepoznate

  • 2
Novo vreme - nova zanimanja Foto-ilustracija: Shutterstock, Pixabay

Prema najnovijem istraživanju, delirijum je jedan od uobičajenih simptoma korona virusa kod starijih pacijenata, prenosi Tanjug.

U studiji doktorke Maure Kenedi iz opšte bolnice u Masačusetsu i Bendžamina Helfanda sa Medicinskog univerziteta u Masačusetsu, a koja je objavljena danas na Jama otvorenoj mreži, navodi se i da stariji nisu imali druge tipične simptome bolesti, piše CNN.

Pokazalo se da je 28 odsto od 817 starijih pacijenata sa korona virusom bilo u delirijumu pri dolasku u zdravstvenu ustanovu, a delirijum je inače šesti najčešći simptom ili znak bolesti.

Od 226 pacijenata s delirijumom, 37 pacijenata ili 16 odsto, imalo je delirijum kao primarni simptom.

Istraživanje je sprovedeno u sedam gradova širom SAD i uključivalo je starije koji su u bolnicu primljeni 13. marta ili kasnije.

Kako se navodi, neki od faktora koji se povezuju s delirijumom su starost iznad 75 godina, život u domovima za stare ili pomoćnim objektima, korišćenje psihoaktivnih lekova, oštećenje vida i sluha, preležan moždani udar ili Parkinsonova bolest.

Delirijum može da bude ispoljen uznemirenošću, kada ga je lako prepoznati, ali nekada su bolesnici mirni i onda se to stanje teže prepoznaje.

Stari, posebno veoma stari i dementni, skloni su da razvijaju delirijum kao komplikaciju bilo koje fizičke bolesti ili uzimanja lekova, čak i u terapeutskim dozama. Depresija, akutni psihički stres, deprivacija sna, oštećenje mozga, vida i sluha, kao i tugovanje povećavaju rizik za nastanak delirijuma kod starih u opštoj populaciji. Takođe, stari su skloni da razviju delirijum kao odgovor na veliki broj organskih etioloških faktora koji mogu delovati pojedinačno ili mnogo češće u kombinaciji.

Starost je sama po sebi predisponirajući faktor delirijuma: organizam koji stari je, generalno, mnogo osetljiviji na bolesti, a mozak koji stari je mnogo osetljiviji na neželjene efekte smanjenja količine kiseonika, disbalansa tečnosti i elektrolita, deficit hormona i vitamina, lekove i infekcije.

(Telegraf.rs)

Video: Podkast "Glasno", EP 7: Gost Jelena Vukić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ruja

    19. novembar 2020 | 18:47

    Ma da a da nije možda i simptom kad te boli kosa ili trepavica ?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA