Kada je ova bolest u pitanju, med može zameniti antibiotike i skratiti trajanje bolesti za dva dana
Studija sa Univeziteta Oksford je otkrila da med može da ima efikasnije dejstvo od antibiotika, kada je u pitanju lečenje suvog kašlja, upale grla i prehlde.
Istraživanje je uporedilo efikasnost meda u suzbijanju kašlja, sa efikasnošću antihistamina i lekova protiv bolova kod lečenja infekcije gornjih disajnih puteva. Rezultati pokazuju da med bolje i brže ublažuje kašalj, grlobolju i otpušava kanale. Med je u proseku 36 odsto efikasniji u smanjivanju učestalosti kašlja u odnosu na uobičajene lekove, a težinu kašlja smanjuje za 44 procenta bolje od klasičnih lekova. Takođe, dokazane je da ovaj prirodni lek skraćuje period oporavka za prosečno dva dana.
Takozvani "nektar bogova" jeftiniji je, lako dostupan i nema neželjenih posledica ili nuspojave. Istraživanje Oksforda objavljeno u časopisu British Medical Journal dokazalo je da upotreba meda za lečenje infekcije može smanjiti prekomerno prepisivanje antibiotika, što podstiče krizu otpornosti na antimikrobne lekove.
Stručnjaci smatraju da lekari suviše često prepisuju antibiotike svojim pacijentima za kašalj i prehladu, koji su često nepotrebni jer su ovi simptomi uzrokovani virusnom infekcijom.
- Med je delovao bolje od uobičajenih lekova za ublažavanje simptoma respiratornih bolesti. Predstavlja široko dostupnu i jeftinu alternativu antibioticima. Respiratorne infekcije su najčešći razlog za prepisivanje antibiotika. Ali pošto te simptome često izazivaju virusi, antibiotici su neporebni. - izjavili su istraživači Univerziteta Oksford.
- Nedostatak alternativnih terapija i želja da se očuva dobar odnos između pacijenta i lekara su dva ključna faktora za preterano korišćenje antibiotika. Naše istaživanje dokazuje da bi med mogao da bude alternativa.
Med se, naravno, vekovima unazad koristi u narodu, a od pre dve godine je u britanskom zdravstvenom sistemu registrovan kao zvanični lek za kašalj.
Naučnici iz Oksforda odradili su 14 studija, sa 1.761 učesnikom, kako bi utvrdili uticaj meda na lečenju simptoma respiratornih bolesti.
Svih 14 studija se baziralo na upoređivanju meda sa uobičajenim lekovima.
Otkrili su da je med efikasniji u lečenju simptoma, posebno kada je u pitanju učestali kašalj. Spram antihistamina med je imao značajno bolje rezultate, smanjivao je težak kašalj za 50 odsto.
Dve studije su pokazale da su simptomi trajali dva dana kraće kod onih koji su lečeni medom.
- Med se komercijalno konzumira i siguran je za upotrebu od strane većine stanovništva, osim alergičnih osoba i odojčadi mlađih od jedne godine. Kada su u pitanju respiratorne bolesti med zaista može poslužiti kao alternativu antibioticima - zaključuje se.
Med se ne sme davati deci mlađoj od jedne godine zbog rizika od bakterija koje mogu da proizvode toksine u bebinim crevima.
(Telegraf.rs)
Video: Koković: Od početka godine u 1600 saobraćanih nezgoda, povređeno preko 740 lica
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.