Srpski lekar postao milioner preko noći: Otkriće staro 20 godina spasava pacijente obolele od korone
Profesor Ratko Đukanović (65), jedan od najboljih svetskih stručnjaka za astmu i hronične opstruktivne bolesti pluća, zajedno je sa dvoje svojih kolega sa Univerziteta u Sauthemptonu došao do velikog otkrića u lečenju pacijenata zaraženih virusom korona.
Srpski stručnjak i profesori Stiven Hojgejt i Dona Dejvis su pre 20 godina otkrili da protein interferon beta koji pomaže kod prehlade nedostaje onima koji boluju od astme i hroničnih bolesti pluća. Na osnovu toga njihova firma „Synairgen“ razvila je njegovu zamenu koja pomaže pacijentima sa virusnim oboljenjima, piše „Gardijan“.
Кlinička studija njihovog leka SNG001, baziranog na interferonu beta, završena je pre nekoliko dana i pokazala je da pacijenti zaraženi virusom korona imaju dva do tri puta veće šanse za oporavak uz ovu terapiju nego uz placebo. Na uzorku od 101 obolelog utvrđeno je da su šanse za razvoj teškog oblika bolesti manje za 79 odsto dok je osećaj gubitka daha takođe drastično smanjen.
Direktor kompanije „Synairgen“ Ričard Marsden presrećan je zbog rezultata.
- Za njih nema ničega boljeg nego kada vide da njihov lek leči prave pacijente, a pritom zarađuju pare - rekao je Marsden nakon što su akcije njegovog preduzeća skočile za 540 procenata nekoliko sati posle objavljivanja rezultata studije 21. jula.
Od početka godine vrednost ovih akcija porasla je za neverovatnih 3.000 procenata.
Pošto svo troje naučnika ima udeo u kompaniji, oni su praktično preko noći postali milioneri, pa tako 0,56 odsto akcija doktora Đukanovića sada vredi 1,6 miliona funti (oko 1,75 miliona evra).
Кlinička studija proširena je na pacijente sa blažim oblikom bolesti, dok je farmaceutskoj kompaniji „Rentschler“ naloženo da proizvede milion doza pred sledeći talas epidemije koji se u Velikoj Britaniji očekuje na zimu.
(Telegraf.rs)
Video: Selaković na otvaranju 5. Rusko-srpskog kulturnog foruma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mujo
Lepo je procitati o uspeh nase struke u inostranstvu. Da dodam da sam pre 5 meseci procitao naucni clanak o uspehu tretmana korona pacijenata interferon u Juznoj Koreji. Istina clanak je bio samo o 4 izlecena slucaja. U drugom clanku iz Amerike sam procitao da su Amerikanci zakljucili da interferon izaziva srcane aritmije i da se ne preporucuje obolelim od korone. U svakom slucaju saki dan sticemo nova znanje koja ce se jednog dana iskristalisati.
Podelite komentar
Huan
Super je kad se nadje neki lek. Za sta god ali na kraju se sve svodi koliko su skocile akcije i ko je koliko zaradio. To bi trebalo da je nebitno
Podelite komentar