Korona može da se prepozna po izgledu kože: Svi znamo za kovid prste, ali ne i za ovih 5 vrsta osipa
U svetu se pojavljuju brojni izveštaji o kožnim osipima kod pacijenata obolelih od novog virusa korone.
Osip može poprimiti različite oblike - neki se pojavljuju kao sitne crvene mrlje, dok se drugi manifestuju u vidu ravnih ili neznatno podignutih lezija. Pojedini podsećaju na oblik košnice, a ima i osipa koji se mogu u uporediti sa promrzlim nožnim prstima.
Međutim, prerano je govoriti da li ove kožne manifestacije zaista uzrokuje SARS-CoV-2 virus ili su povezani sa drugim faktorima.
- To je zaista pitanje za milion dolara. Nejasno je da li su lezije na koži koje vidimo kod pacijenata obolelih od Covid-19 zapravo direktna manifestacija virusa na koži ili su to "reakcijski obrasci" koji se javljaju kao odgovor imunog sistema- rekla je dr Kanad Šinkai, profesor dermatologije na Univerzitetu Kaliornija u San Francisku i glavni urednik časopisa JAMA Dermatology.
Takođe je moguće da neki osip nastaju usled komplikacije bolesti, zbog reakcije na lekove ili uticaja drugih virusa, napisali su Kanad i njene kolege u tekstu objavljenom 30. aprila u časopisu JAMA Dermatology.
Objave na društvenim medijima i diskusije n forumima skrenuli su pažnju na ove osipe, ali "sada je vreme za rigorozna istraživanja", napisali su autori. Potreban je rad na rešavanju mnogih neodgovorenih pitanja, poput učestalosti osipa i šta oni znače u vezi s krajnjim ishodima pacijenata.
Koliko je učestala pojava osipa?
Dobro je poznato da neka virusna oboljenja, poput varičele i rubele, kao i bolesti ruku, stopala i usta mogu da izazovu osip. Ali, osipi povezani sa virusom obično se viđaju kod dece, rekla je dr Šinkai. Zato je mnogo značajnije pregledati brojne izveštaje o osipu koji se pojavi kod odraslih pacijenata sa Covid-19 bolešću. Koliko su osip obično učestali, ostaje nejasno.
U jednoj ranoj studiji u kojoj je učestvovalo više od 1.000 pacijenata obolelih od novog virusa u Kini, objavljenoj 28. februara u časopisu Medicinski žurnal Nove Engleske (New England Journal of Medicine), osipi su primećeni kod samo 0,2 procenta pacijenata. Međutim, u novijoj studiji koja obuhvata oko 150 hospitalizovanih pacijenata sa Covid-19 u Italiji, osipi su pronađeni kod 20 odsto pacijenata.
Prebno je više studija koje prate pacijente tokom određenog vremena kako bi se stekao bolji uvid o stvarnoj rasprostranjenosti osipa vezanih za Covid-19.
Kako izgledaju osipi?
Različiti osipi ponekad mogu biti "jasan znak" određene infekcije. Da li će to biti slučaj za pacijente sa Covid-19 bolešću ostaje da se vidi, rečeno je u časopisu JAMA. Do sada su primećeea različite vrste osipa.
Španska studija objavljena 29. aprila u Britanskom časopisu za dermatologiju grupisala je osip povezan sa korona virusom u pet kategorija:
- makulopapularni osip ili onaj karakterističan za virusne infekcije kao što je rubela, sa crvenim ispupčenjima na crvenkastoj koži;
- osip urtikarije - koprivnjače;
- osip livedo koji se javlja u vidu mrežolikih ili prstenstih pega različitih veličina;
- ezikularna erupcija sa curenjem tečnosti;
- osip na prstima koji nalikuje smrzavanju, nezvanično nazvan „Kovid nožni prsti“.
(K.M./Telegraf.rs)
Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Banovci
Ove slike kao moja psorijaza
Podelite komentar