Nemate redovan san i ne idete u krevet u isto vreme? Preti vam ova opasna vrsta bolesti

 ≫ 
  • 7
Spavanje Foto: Pexels / Andrea Piacquadio

Ukoliko odstupite samo nekoliko minuta od uobičajenog vremena odlaska na spavanje, mogli biste da povećate rizik od nastanka srčanih bolesti, otkriva novo istraživanje, naglašavajući koliko je važno odlaziti u krevet i buditi se u isto doba svakog dana.

Američki istraživači su posmatarili kako redovan obrazac spavanja utiče na rad srca u mirovanju. Oni su analizirali podatke  podatke sa Fitbit uređaja, koje je tokom četiri godine nosilo 557 studenata, mereći vreme spavanja, san i otkucaje srca tokom noći.

Normalno vreme spavanja definisano je kao interval od jednog sata tokom kojeg svaka osoba obično odlazi na spavanje, od 21 do 22 h.

Istraživači su otkrili da učesnici studije koji su otišli ​​u krevet čak minut kasnije nakon uobičajenog vremena za odlazak na spavanje, imali su povećan broj otkucaja srca u mirovanju - tokom noći, ali i narednog dana.

Zanimljivo je i da odlazak u krevet ranije, nego što je to uobičajeno, imalo je negativan efekat na kardiovaskularni sistem, mada je to bio slučaj samo ukoliko je student otišao na spavanje više od pola sata ranije nego što to inače čini.

Srce Printscreen: YouTube/Cedars-Sinai

Ukoliko odstupite od vašeg uobičajenog vremena odlaska na spavanje, od jednog do trideset minuta, možete da prouzrokujete štetu, navodi se u istraživanju. Autori studije su zaključili da je pridržavanje redovnog obrasca spavanja najbolje za vaše srce.

- Već znamo da veći broj otkucaja srca u mirovanju znači povećan rizik za kardiovaskularno zdravlje.Kroz našu studiju otkrili smo da, čak i ako spavate sedam sati svake večeri, ako ne idete u krevet u isto vreme, povećavate broj otkucaja srca u mirovanju dok spavate, a to se prenosi i na sledeći dan - kazao je dr Niteš Čavla, vodeći autor studije.

srce kardiologija foto: pixabay.com

Dodao je da lekovi, životne navike i cirkadijanski ritam  - naš unutrašnji biološki sat, utiču na naše navike spavanja, ali je neophodno uzeti u obzir i konzistentnost.

Dr Čavla preporučuje odlazak u krevet u isto vreme vikendom kao i tokom radne nedelje.

Da li odlazite na spavanje u isto vreme? Koliko san utiče na vas i vaše zdravlje?

(K.M./Telegraf.rs)

Video: Željka Bojić je jedna od njih, ona čeka na transplantaciju jetre i ima samo jednu poruku

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Sara

    12. maj 2020 | 13:33

    Po meni je bitnije da u krevet odlaziš smiren i spokojan,što je danas retko.Svi ležemo sa glavom prepunom briga,a vreme odlaska u krevet nažalost nam diktiraju druge stvari...Recimo da čaša vina,bela buka ,kvalitetan dušek i dobar medicinski jastuk za spavanje mogu dosta da pomognu...

  • ROB

    10. maj 2020 | 07:44

    Glupost, sta sa osobama koje rade u 3 smjene, svaki mjesec druga sihta, nije covjek auto, upali ugasi kad ga trebas.Rijec kauboji sve vam kazu.

  • Bus driver

    10. maj 2020 | 07:50

    Nikad, nemoguće je u minut uskladiti vreme odlaska na spavanje, to su gluposti...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA