SZO upozorava: Osobe sa ovom infekcijom su tri puta podložnije oboljevanju od side
![Devojka sa prekrštenim rukama Devojka sa prekrštenim rukama](https://xdn.tf.rs/2020/05/02/devojka-sa-prekrstenim-rukama-460x0.jpg)
Svetska zdravstvena organizacija je naglasila da herpes (HSV-2) igra značajnu ulogu u širenju HIV-a širom sveta.
SZO podseća da svako ko boluje od genitalnog herpesa i izložen je riziku od zaraze HIV-om je tri puta podložniji infekciji od zdrave osobe.
Na dalje, SZO je u svom saoštenju navela da su žene podložnije ovim dvema bolestima, a u afričkim zemljama postoji najveći broj obolelih od HSV-2 i HIVA-a kao i najveći rizik od oboljevanja.
Herpes je infekcija izazvana Herpes simplex virusima, HSV-1 i HSV-2.
Reč je o dva oblika jednog istog virusa koji se razlikuju po mestu manifestacije, ali imaju sličnu kliničku sliku.
Način ulaska u organizam im je različit pa se tako HSV-1 ili labijalni herpes dobija oralnim putem i manifestuje se najčešće u predelu lica (usta, nos), a HSV-2 ili genitalni herpes se dobija polnim putem i stoga spada u polno prenosive bolesti, a manifestuje se u području genitalnih organa.
#Herpes HSV-2 likely plays a substantial role in the spread of #HIV globally. Women are more susceptible to both HSV-2 & HIV. Women living in @WHOAFRO Region have the highest HSV-2 prevalence & exposure to HIV - increasing their risk of HIV infection.👉https://t.co/YL9s8f5Xqj pic.twitter.com/LijQ9v4d8M— World Health Organization (WHO) (@WHO) May 2, 2020
Izvor infekcije je isključivo čovek. Infekciju takođe može preneti trudnica na dete, ređe preko posteljice, a češće prilikom rođenja (tj. pri prolasku novorođenčeta kroz porođajni kanal) što može izazvati teške posledice po novorođenče. Iz tog razloga se trudnicama koje su nosioci ovog virusa najčešće preporučuje porođaj putem carskog reza.
Virus zauvek ostaje u telu
Kada se osoba jednom inficira direktnim kontaktom sa osobom koja je obolela, izlečenje od genitalnog herpesa više nije moguće. Virus trajno ostaje u nervnom tkivu regije tela na kojoj se virus prvi put manifestovao, a to mogu biti genitalije, prepone, sedalni i perianalni predeo.
Simptomi genitalnog herpesa
Manifestacija infekcije genitalnim herpesom karakteriše se osećajem žarenja, peckanja i neprijatnosti a nakon 24 do 48 sati pojavljuju se sitni mehurići, ranice i crvenilo. Nekada navedeni simptomi pre mehurića ne postoje.
![korona virus, zaraza, virus korona virus, zaraza, virus](https://xdn.tf.rs/2020/05/01/corona-49169541920-460x0.jpg)
Lečenje
Ne postoji lek za lečenje genitalnog herpesa. Praktično, to znači da zasad ne postoji lek koji se može uzeti, popiti ili namazati koji bi zauvek izlečio ovu bolest.
Antivirusni lekovi koji se koriste za ublažavanje simptoma su: Aciklovir za prve i/ili kasnije epizode kožnih promena genitalnog herpesa; Famciklovir za kasnije epizode genitalnog herpesa i pomaže u prevenciji recidiva , Valciklovir za kasnije epizode genitalnog herpesa. Ukoliko se deca rođena s herpesom odmah leče aciklovirom, povećavaju se mogućnosti ozdravljenja.
Inficirana područja treba održavati čistim i suvim kako bi se sprečila zaraza otvorenih rana drugim mikroorganizmima, ne dirati kožne promene, izbegavati seksualni kontakt od trenutka kad se prvi put osete simptomi dok kožne promene skroz ne nestanu, a to znači dok kraste ne otpadnu i pojavi se nova koža na mestu kožnih promena.
(Telegraf.rs/B.K.)
Video: Koncertom u Kolarcu Mina Lazarević obeležila 30 godina karijere
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ja sam
Izgubili ste glavnu ulogu. Ko vam veruje više?
Podelite komentar
mixx
pa vec imam sidu,kako opet da je dobijem?
Podelite komentar