Miloš iz Kosovske Mitrovice se posle 20 dana izlečio od korone: "U podsvesti sam bio uplašen"
Informacije o većem broju izlečenih u odnosu na broj obolelih, koje se poslednjih dana mogu čuti kada je u pitanju stanje sa korona virusom na severu Kosova, po rečima stručnjaka, deluju ohrabrujuće, ali je još potrebno srtpljenje i odgovornost kako bi se rat sa ovom bolešću dobio.
Oni koji su dobili borbu sa ovom bolešću poručuju da je reč o nevidljivom i nepredvidivom neprijatelju koji treba da se shvati ozbiljno, jer virus ne bira koga će da napadne, prenosi Kosovo onlajn.
Kako se navodi u reportaži iz Studentskog centra u Kosovskoj Mitrovici, blago peckanje u grlu i bol u mišićima, nisu bili dovoljan signal zatvorskom čuvaru Milošu Cvetniću da posumnja da je zaražen korona virusom, ali je nakon testiranja sa grupom kolega iz Pritvorskog centru u Severnoj Mitrovici rezultat bio pozitivan.
Borba je trajala dvadesetak dana, ali je zahvaljujući lakšoj kliničkoj slici, iz Studentskog doma nakon dva negativna rezultata na korona virus, izašao kao izlečen.
- Ta prva vest da sam zaražen korona virusom je bila iznenađujuća, mislim da sam dosta dobro psihički podneo, ali sam u podsvesti bio uplašen za svoju porodicu i najbliže prijatelje sa kojima sam bio u svakodnevnom kontaktu. Slušao sam savete lekara, pa sam tako najpre otišao u kućnu samoizolaciju, a potom i u Studentski dom gde su bili smešteni pacijenti sa blažom kliničkom slikom - prenosi Cvetnić svoje iskustvo sa korona virusom za Kosovo onlajn.
On ističe da mu je skoro svakodnevno prolazila kroz glavu dilema da li je ovaj virus zaista tako opasan, a mučio ga je i strah da mu se ne razboli i porodica kojoj u tom trenutku ne bi mogao da pomogne.
- Ipak, međusobna solidarnost ljudi koji su bili zajedno sa mnom u domu u mnogome nam je pomogla da ne upadnemo u depresiju i da lakše prođemo kroz ovo što se svima od nas prvi put dešava. Imali smo i prostor gde smo mogli da gledamo TV, igramo društvene igre, omogućeno nam je bilo korišćenje interneta 24 sata, a i hrana je bila izuzetno dobra. Posebno bih istakao higijenu koja je bila na vrhunskom nivou i ljubaznost osoblja koji su činili sve da se osećamo što udobnije - rekao je Cvetnić.
On je sugrađanima uputio molbu da ne potcenjuju opasnost koju nosi ovaj virus i da slušaju savete stručnjaka jer je bilo i onih koji su zahtevali ozbiljnu medicinsku pomoć, uz antibiotsku terapiju, ali i priključenje na respiratore.
Patolog iz Zvečana Vladica Nedeljković, koji je imao obostranu upalu pluća pa mu je u lečenju, osim infuzionih rastvora sa antibioticima i vitaminima, davan i lek „hlorokin“, smatra da je reč o vrlo nepredvidivom virusu, bez stereotipne kliničke slike.
- Dešava se da se kod pacijenata koji su gotovo bez simptoma, vrlo brzo razvija masivna, obostrana pneumonija, na koju se veoma brzo "nakalemi" i bakterijska infekcija. Ishod tih pneumonija je neizvestan, naročito kod pacijenata koji imaju još neko hronično oboljenje - rekao je Nedeljković.
Kao savet koji je dobio od kolega i koji svima preporučuje jeste da se izbegava konstantno ležanje na leđima, već je poželjno i da se više od 12 sati leži na stomaku i grudima.
Doktor Nedeljković ističe da je vrlo rado pristao da pokloni krvnu plazmu u svrhu lečenja drugih osoba jer to smatra kako svojom ljudskom, tako i profesionalnom obavezom.
Na ovoj stranici možete pratiti podatke o obolelima od korona virusa iz svih zemalja sveta: https://www.telegraf.rs/covid-19
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Mesečni horoskop za decembar Aleksandre Bjeljac
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
LILIKA
BRAVObravo bravo bravo bravo bravo bravo majstore.
Podelite komentar