U Ruandi ne ulazite u autobus ako ne operete ruke: Zbog ovoga nemaju nijednog zaraženog od korone

 ≫ 
  • 3

Naime, Ruanda je jedna od afričkih zemalja koje ne beleže nijedan slučaj korona virusa, a društvo, pa i same vlasti su više nego ozbiljno shvatile mere zaštite koje se primenjuju.

Tako su na svim autobuskim stajalištima postavljene tzv. fontana-česme, pa niko ko nije oprao ruke ne može ući u autobus, a oni koji izađu imaju obavezu da to isto učine.

Pranje ruku, delovi koje propuštamo Ilustracija: Nikola Jovanović

U trenutku kada je već više od 90 hiljada ljudi zaraženo koronavirusom, a beleži se i preko 4.200 smrtnih slučajeva, važnost redovnog pranja ruku nikada nije bila istaknutija.

Koristeći podatke iz opsežne studije iz 1978. godine, napravili smo mapu mesta koje najčešće preskačemo tokom pranja ruku.

Čak su i kasnije studije pokazale da se nimalo nismo promenili, pa su i dalje iste regije šaka preskočene u redovnoj higijeni.

Još 2008. godine Svetska zdravstvena organizacija je izdala vodič za pranje ruku, u kojem su naznačili da su vrhovi prstiju, interdigitalna područja i palčevi najčešće propuštena područja tokom pranja ruku.

Studije su otkrile da su vrhovi noktiju i prstiju imali najviše preostalih fluorescentnih mrlja nakon testiranja pranja ruku zdravstvenih radnika na Tajvanu.

Dakle, sledeći put kada budete prali ruke nikako ne zaboravite:

  • vrhove prstiju
  • uklonite prljavštinu trljajući ruke spaunom, posebno između pristiju i ispod noktiju
  • perite ruke najmanje 20 sekundi
  • ruke dobro isperite tekućom vodom
  • očistite ih čistim peškirom

Zdravstveno upozorenje za putnike koji dolaze iz zaraženih područja 

Osnovne mere prevencije protiv korona virusa, Infografika Ilustracija: Nikola Jovanović

Svi koji su boravili u području u kojima su aktuelne epidemije COVID-19, ili bili u kontaktu sa osobama kod kojih je potvrđena infekcija ili postavljena sumnja na nju, ili su posećivali zdravstvene ustanove u kojima se leče oboleli od ove bolesti dužni su da se drže sledećih uputstava Ministarstva zdravlja i Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut":

u narednih 14 dana smanjite kontakte sa drugim osobama u domaćinstvu, na radnom mestu ili na javnim mestima,

ako osetite simptome infekcije organa za disanje (povišena temperatura, kijavica, kašalj, curenje iz nosa, otežano disanje ili drugo), odmah stavite masku preko usta i nosa, pojačajte higijenu ruku (pranje toplom vodom i sapunom), izbegavajte kontakte sa drugim osobama, koristite maramicu kad kijate ili kašljete, i pozovite telefonom epidemiologa instituta ili zavoda za javno zdravlje nadležnog za područje u kome boravite. Od epidemiologa ćete dobiti uputstva o daljem postupku.

Za bliže informacije pozvati broj Ministarstva zdravlja - 064 8945 235, ili  Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović–Batut”  - 011 2684 566, ili institute/zavode za javno zdravlje na teritoriji na kojoj boravite čije kontakt informacije možete pronaći na ovom LINKU Ministarstva zdravlja.

Sve novosti vezane za korona virus možete pratiti u blogu uživo.

VIDEO: Kako se prenosi korona virus?

(Telegraf.rs)

Video: Poslednjeg vikenda uoči Nove godine Beograd je prazan

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ulo

    11. mart 2020 | 11:06

    Ruanda je najiredjenija drzava tamo, i svaka cast.

  • 534

    11. mart 2020 | 12:13

    To što mi Ruandu smatramo zaostalom državom ne znači da je ona zaista takva. Ja bih voleo da Srbija bude makar kao Ruanda. Izguglajte malo pa ćete videti koliko je to ozbiljnija država od mnogih u Evropi.

  • đorđe

    11. mart 2020 | 12:00

    nisu još kupili testove a i ne trebaju ako su pametni

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA