Ukoliko imate neobjašnjive modrice po telu, to može biti znak za uzbunu

 ≫ 
  • 3

Šta treba da radite ukoliko vam se pojavljuju modrice na telu, bez ikakvog razloga? Zašto se to događa i da li bi trebalo da se zabrinete? Ukoliko imate modrice, to je zato što su vam kapilari veoma tanki, piše Bright Side. A šta uzrokuje to?

Naporan trening, podizanje teških stvari

Podizanje tegova je, zapravo, sekundarni razlog za nastajanje modrica. To znači da su vam krvni sudovi već slabi, a fizička aktivnost samo zadaje završni udarac. Međutim, prevelika fizička aktivnost može dovesti do oštećenja čak i najzdravijih kapilara. Na primer, trening sa tegovima za koji još niste spremni, može biti opasan.

Čak i deca mogu imati ove modrice zbog nošenja preteških školskih torbi.

Veruje se da većina ovih modrica nije mnogo opasna, ali one su vam dokaz da preterujete.

Modrice Foto: Privatna arhiva

Uzimanje lekova

Uzimanje određenih lekova koji utiču na krv, može dovesti do pojave modrica od onih jedva vidljivih, pa sve do onih ozbiljnih. One uglavnom nastaju prilikom korišćenja antidepresiva, analgetika, lekova protiv upale, onih lekova koji sadrže gvožđe ili lekova protiv astme.

Najčešći lek koji razređuje krv i može dovesti do modrica je aspirin.

Ukoliko ste primetili vezu između uzimanja lekova i promena na svojoj koži, obratite se lekaru. To može značiti da treba da prestanete sa uzimanjem leka kako biste sprečili unutrašnje krvarenje.

Bolesti krvi

Bolesti krvi i krvnih sudova mogu uzrokovati modrice. Proširene vene, Vilebrandova bolest, trombocitopenija ili leukemija najčešće su uzrokovane problemima sa cirkulacijom krvi.

Ne propustite da posetite doktora, naročito ukoliko primetite druge zabrinjavajuće simptome: bol, otečene noge, krvarenje desni, male kapilarne tačke na telu ili krvarenje iz nosa.

Proširene vene Foto: Profimedia, Media for medical

Nedostatak hranljivih sastojaka

Vitamini, vitamini! Želimo da budemo sigurni da deca uzimaju dovoljno vitamina, ali zaboravljamo na sebe. Neke neobjašnjive modrice mogu biti znak da telu fale neophodni elementi.

Na primer, B12 ima ulogu u proizvodnji krvi, vitamin K je odgovoran za zgrušavanje krvi, a vitamin C igra značajnu ulogu u stvaranju novog tkiva. Bez ovoga, mišići će postati veoma mlitavi.

Još jedan veoma važan vitamin je P. Bez njega je proizvodnja kolagena nemoguća, tako da krvni sudovi postaju tanki, što dovodi  do pogoršanja stanja kože.

Gvožđe je veoma važno za telo. Ukoliko postoji manjak ili višak gvožđa u telu, stanje kapilara se pogoršava.

Ali, ne žurite da kupite vitamine, prvo se testirajte na nedostatak vitamina i poboljšajte ishranu.

Izvori vitamina P su: svež zeleni čaj, jabuke, bundeva i beli luk. Vitamin K možete naći u bananama, jajima, orasima i masnoj ribi. B12 možete naći u jetri, ribi, siru i salati.

Neravnoteža hormona

Neravnoteža hormona je jedan od najčešćih uzroka nastanka modrica. One se mogu pojaviti ukoliko vam je slab estrogen.

Ovakve situacije su moguće ukoliko prolazite kroz menopauzu, uzimate lekove za hormone ili ako ste trudni. Nedostatak estrogena značajno slabi krvne sudove i zidovi kapilara se veoma lako mogu oštetiti.

Promene povezane sa godinama

Tužan, ali prirodan razlog, sudeći prema onome što lekari kažu, jesu godine. Vaskularni sistem sa godinama slabi i tkiva gube svoju elastičnost.

Možete primetiti da se modrice koje “nastaju s godinama” uglavnom pojavljuju na nogama. One se pojavljuju čak i zbog nekih najslabijih uticaja koje mlada koža “ne primećuje”.

dijabetes Foto.Pixabay.com

Dijabetes

Krv i šećer su prve stvari koje treba imati na umu kada primetite ove promene na telu. Dijabetes ima negativan uticaj na cirkulaciju krvi, tako da je velika verovatnoća da se tada pojave modrice. A modrice, takođe, mogu biti simptomi ove bolesti u veoma ranom stadijumu.

Drugi simptomi: često ste žedni, ranama treba duže da zacele, brzo se umarate, vid vam slabi i imate bele fleke na koži.

Bonus: Koje modrice su opasne, a koje nisu?

Uglavnom brzo nakon povrede modrice postanu crvene. Tu boju imaju zbog krvi. Nakon nekog vremena, telo počinje da razgrađuje krv, i onda modrice postaju crne, plave ili čak ljubičaste. Nakon 5 do 10 dana, povređeni deo može postati žut ili zelen. Završna faza je 10-14 dana nakon povrede, kada povređeno mesto postaje braon i onda postaje sve svetlije i svetlije.

Pažnja: U normalnim slučajevima, modrice u potpunosti nestaju nakon 2 nedelje od povrede. Dakle, ukoliko primetite neku boju koja je drugačija od navedenih ili vam modrice ne nestanu ni nakon 2 nedelje – trebalo bi da posetite lekara.

Video: Otišla u muzej pa na termalnoj kameri videla da ima rak dojke

B.K.

Video: Iznemogli beloglavi sup spustio se na seosku kuću: Spasavnje ugrožene vrste u selu Sedobro

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Mario

    21. februar 2020 | 18:27

    Dali su opasne takve modrice na penisu?slučajno ih primetim,nisu bolne,a nestanu za 8 dana.To najčešće primetim dan posle seksa.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA