Zlatni saveti koji vam mogu spasiti život u toku snežne oluje: Kako spasti telo od hipotermije?

  • 0

Deo Srbije je skroz odsečen, zavejani putevi su paralisali delove Novog Pazara, Sjenice i Prijepolja, a zbog kijameta putari, policija i vatrogasci su imali pune ruke posla, te su u toku noći na Pešteru evakuisali ljude iz 70 vozila, među njima je bila i trudnica i beba stara 15 dana. Najkritičnija intervencija bila je sinoć na putu Novi Pazar-Sjenica, kao i na Banjičkom brdu i Golijskom putu gde je put bio potpuno neprohodan.

Zabeležen je i prvi smrtni slučaj zbog smrzavanja, kada je 62-godišnji muškarac R.Č. preminuo jutros oko 3 časova od posledica smrzavanja na putu ka Goliji. Uprkos hitnoj intervenciji lekara nesrećnom čoveku nije bilo spasa od hipotermije, potvrdio je doktor Doma zdravlja Sjenica Sanjin Mehmed Baši.

Srbija sneg Foto: Rina.rs

Nakon dramatičnog bilansa prethodne noći u Srbiji, oglasile su se i nadležne službe, zadužene za održavanje putnih pravaca, koje su istakle da je glavni problem što su građani nespremni pošli na put, odnosno nisu poštovali propise da se ne ide bez zimske opreme.

I dok je ključno pripremiti automobil za putovanje i obezbediti sve neophodne uslove za vožnju po snegu, zapitali smo se kako treba da se ponašamo ukoliko nas uhvati snežna oluja na otvorenom? Da li sebi nekako možemo pomoći i koji je najbolji način da se zagrejemo?

Zapravo ključno je da budemo svesni kako ljudski organizam reaguje na hladnoću i udare vetra, a potom da u skladu sa time pravovremeno reagujemo.

Od pronalaska mesta na koje možemo da se sklonimo od vetra do zagrevanja tela uz pomoć ćebeta ili garderobe, otkrivamo vam najbolje savete koji vam mogu poslužiti da održite telesnu temperaturu i spasite se da ne ostanete zavejani: 

Potražite sklonište u blizini

Ukoliko vas mećava uhvati napolju prva stvar koju treba da uradite je da potražite najbliže sklonište koje će vas štiti od olujnog vetra i nanosa snega. Ljudsko telo koje je izloženo vetru ubrzano se hladi (faktor hlađenja vetrom). Rizik od promrzlina i hipotermije povećava se svakog minuta kada ste izloženi hladnom vremenu.

Čovek se smrzava Foto-ilustracija: Shutterstock

Zagrejte se 

Pokušajte da se zagrejte dodatnim slojevima garderobe ili toplim ćebetom, ukoliko ih imate pri ruci. Važno je da prvo zagrejte centralni deo tela - grudi, vrat, glavu i prepone. Glavu i vrat zamotajte u ćebe ili komad garderobe. Ukoliko na sebi imate mokru odeću, odmah je skinite.

Hidrirajte organizam

Dehidratacija može biti veoma opasna. Jednom kada ste dehidrirani, veća je verovatnoća da ćete se smrzniti i dobiti hipotermiju. Takođe, nećete razmišljati jasno i možda ćete početi da donosite loše odluke. Hidrirajte se, ali nikako ne jedite sneg budući da vaše telo mora da zagreje led da biste ga rastopili, te ćete time zapravo da izgubite toplotu. Ako vodu želite da dobijete iz snega, obavezno ga istopite (na primer koristite indirektnu toplotu tela te sneg istopite unutar vašeg kaputa, nikako ne direktno pored kože). Ukoliko imate bilo koji topao napitak, popijte ga kako biste povećali telesnu temperaturu. Ne pokušavajte da konzumirate alkohol ćete tako brže gubiti toplotu i tečnost.

Čovek se smrzava na smrt, smrzavanje Ilustracija: Nikola Jovanović Foto: Shutterstock

Pomerajte se

Kao posledica hladnoće, vaši krvni sudovi će  se suziti što znači da je protok krvi ograničen i vaše srce mora napornije da pumpa krv po telu. Kao rezultat, krvni pritisak može da se poveća, a cirkulacija uspori. Zato  pokušajte da ne ostajete u jednom položaju predugo. Pomerajte ruke, noge i stopala da biste poboljšali cirkulaciju i održali toplotu. Najbolje bi bilo da se krećete bar 15 minuta.

Kontakt kože na kožu (ukoliko niste sami)

Ako sve drugo ne uspe, a niste sami zaglavljeni u snežnoj oluji, jedan od načina da se zagrejete je da praktikujete kontakt kože na kožu.

Čikago hladno vreme sneg zima Foto: Tanjug/AP

Iskopajte pećinu u snegu

U slučaju da ne možete da pronađete sklonište, bilo koje drvo ili stenu pored koje biste se zaklonili, sneg može da posluži kao izolacija od vetra i hladnih temperatura. Kopanje snežne pećine zapravo može da vam spasi život. Sneg je dobar izolator, a sklonište od snega, u stvari, može da pruži dobru zaštitu. Kako telo zrači toplotom, prostor pećine će se bar malo zagrejati. Izgradnja takve konstrukcije oduzeće malo vremena i napora, naravno, ali predstavlja alternativu skloništa koje vas može spasiti dok ne stigne prva pomoć.

I dok vam ovi saveti mogu biti od pomoći da se izborite sa kijametom koji je paralisao dobar deo Srbije, ali i u svim drugim situacijama ukoliko vas uhvati snežna oluja na otvorenom, dobre vesti stižu iz RHMZ-a - sneg će od danas postepeno da slabi, te se očekuje da će se situacija u paralisanim delovima Srbije smiriti.

- Na jugozapadu, jugu i jugoistoku Srbije, kao i u oblasti Homolja očekuje se stvaranje snežnog pokrivača visine od pet do 20 centimetara, a na planinama i više uz snežne nanose. U centralnim delovima ponegde manji snežni pokrivač do pet centimetara. Duvaće jak i olujni severozapadni vetar, koji će od četvrtka biti u slabljenju - stoji na sajtu RHMZ.

(Telegraf.rs/Kristina Milošev)

Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA