Sekundarno pušenje nije isto što i pasivno: U pitanju je nešto gore, a najviše su pogođeni nepušači
Svaki opušak cigarete, tvrde naučnici, emituje gotovo 15 odsto ukupnog nikotina koji sadrži cela cigareta, a štetne količine nikotina su prisutne i sedam dana nakon što je cigareta ugašena.
Naučnici Nacionalnog instituta za tehnologiju u SAD-u otkrili da su opušci od cigareta opasniji za ljudsko zdravlje nego se mislilo, zbog šokantne količine nikotina koja se u vazduhu stvara od njih još dugo nakon što je cigareta ugašena.
Naime, svaki opušak cigarete, tvrde naučnici, emituje gotovo 15 posto ukupnog nikotina koji sadrži cela cigareta, a premda se iz ugašene cigarete većina hemikalija emituje u prva 24 sata, otkriveno je kako su štetne količine nikotina prisutne i sedam dana nakon što je cigareta ugašena.
Ova su otkrića uznemirila i Australijance, pa je njihovo Veće za rak Kvinslenda stanovnike upozorilo na tu opasnost od već dogorelih cigareta.
- U Kvinslendu nastojimo da na što više javnih površina da zabranimo pušenje, pogotovo jer neki nisu svesni koliko na zdravlje deluje 'sekundarno pušenje' - rekao je izvršni direktor Kvinslend Veća za rak Kris Mekmilan za "Dejli Mejl".
- Možda mislite da ste decu zaštitili od dima ako ne pušite u automobilu kad su deca prisutna, ali dovoljno je štetno i kad je pepeljara u vrućem autu puna opušaka koji emituju štetne hemikalije - poručio je Mekmilan.
Naučnici su takođe otkrili da su pikavci štetniji kad je vreme toplije.
- To znači da ako sedam dana ne ispraznite pepeljaru, količina izloženosti nikotinu za nepušače može biti i duplo veća- rekao je voditelj istraživanja Dastin Popendik.
Video: Neobična tradicija u vreme praznika dolazi iz Portugala
(Telegraf.rs)
Video: Neko se baš potrudio da ukrasi ovaj automobil: Ovo je jelka na četiri točka
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.