Jedna stvar vam je potrebna kako biste u prazničnom periodu izbegli nadutost i stomačne probleme
Da li se i vama dešava da preterate sa hranom?
Tokom zimskih meseci i novogodišnjih praznika jako lako nam se desi da preteramo sa hranom. Za prazničnom trpezom obično se okupljamo sa porodicom i dragim prijateljima i u takvom društvu se uvek slađe jede. Nije ni čudo zašto se upravo tada najveći broj ljudi žali na stomačne probleme kao što su nadutost, gasovi, bol i grčevi u stomaku. Ovi simptomi umeju da budu jako neprijatni toliko da imamo osećaj da smo “naduveni kao balon” i da nam stomak bude “tvrd kao kamen”.
Nadutost nije samo medicinski problem, nego je izvor i neprijatnosti. Setite se samo, koliko puta ste nakon slavskog ručka morali da otkopčate dugme na pantalonama ili zakačite kaiš na dalju kopču?
Osećaj nadutosti i punoće stomaka nikoga ne čini zadovoljnim. Naročito ženski deo populacije je osetljiv na momenat kada shvati da je nekada savršena haljina postala zategnuta i tesna, a to prvo biva u predelu stomaka.
Praznici su period kada treba da se opustimo i uživamo, a stomačni problem znaju da nam potpuno pokvare ugođaj. Gasovi i potreba za pražnjenjem nikada nisu prijatni, a naročito kada niste u svojoj kući.
Zašto nam se ustvari ovo dešava?
Hrana koja se konzumira u vreme slavskih i prazničnih trpeza je izuzetno kalorična i jaka, pa je zato i teška za varenje. Inače naš sistem za varenje nije navikao svakodnevno da se susreće sa slavskim "menijem" pa otuda i pojavljivanje brojnih stomačnih problema nakon toga.
Osećaj nadutosti stvaraju nam određene namirnice a to su najčešće: beli hleb, testenina, grašak, pasulj, brokoli, karfiol, mleko i mlečni proizvodi. Gazirana pića koja često popijemo da bismo se osećali lakše nakon prejedanja mogu takođe da izazovu ove simptome, ali i mnogima omiljeno alkoholno piće- pivo.
Upravo pomenute "problematične namirnice" za stomak su obavezan deo slavske trpeze. Praznici su vreme kada najveći broj domaćica sprema sarmu, kiseli kupus, prebranac, podvarak - jela za koja svi dobro znamo da izazivaju nadimanje i nelagodu u stomaku, naročito kada s njom preteramo.
U periodu slava se dešava da je potrebno da odemo na nekoliko slava u toku dana pa da ne bismo nikoga uvredili, nekada nateramo sebe da jedemo brže i više nego inače. Prebrzo jedenje dovodi do toga da nesvesno gutamo veće količine vazduha što dodatno povećava količinu gasova u stomaku.
Bezbrižno uživanje u hrani bez stomačnih tegoba – da li je to moguće?
Kako biste izbegli praznično prejedanje, jako je važno da pijete dosta vode i izbegnete da na ručak ili večeru odete gladni. Najveće neprijatnosti za stomak dešavaju se mnogima upravo kada previše ogladne, a onda odjednom unesu veliku količinu jake i masne hrane.
Od velike pomoći mogu da budu i određeni preparati koji na efikasan i bezbedan način pomažu eliminaciju gasova u našem stomaku. Takva je kombinacija simetikona i polivinilpirolidona – kombinacija koja udruženo deluje tako da gasove u crevima momentalno razbija na sitne mehuriće i omogućava njihovu brzu i nečujnu eliminaciju. Na taj način oslobađate se osećaja pritiska u stomaku, bola, grčeva i nelagodnosti, a struk izgleda tanje i vitkije.
Praznici su tu da se opustimo i uživamo u društvu porodice i prijatelja. Kako da bezbrižno uživate u prazničnoj trpezi i oslobodite se nadutosti i stomačnih tegoba, kliknite na ovaj link.
(Telegraf.rs/PR/B.K.)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Milica
Jedina stvar je da se ne krka nista drugo ne pomaze
Podelite komentar
Ja
Samo umerenost i da ne budu "oci gladne". Znam ljude koji nista ne jedu jer idu na neko slavlje i nikad dosta jer je dzabe.
Podelite komentar