Sve o maničnoj depresiji, od koje boluje i pevač Bojan Tomović: Kako se manifestuje, a kako se leči
Poznati pevač Bojan Tomović zabrinuo je mnoge kada je najavio da će iseći vene jer više ne može da se izbori sa svojim zdravstvenim problemom.
U svojoj poruci je napisao kako nije kriv ni alkohol ni droga, već da više ne može da se nosi sa maničnom depresijom i bipolarnim poremećajem.
Ovo nije prvi put da je crnogorski pevač svojim objavama šokirao javnost. On je krajem oktobra pokušao da se ubije, sudeći prema objavi koju je ostavio na društvenim mrežama, a tragičan ishod navodno je sprečila policija koja je na vreme upala u pevačev stan.
Manično-depresivna psihoza ili bipolarni poremećaj je poremećaj raspoloženja karakterisan ponovljenim epizodama povišenog raspoloženja, povećane energije i aktivnosti (manija ili hipomanija) i depresije.
Bipolarnost je ozbiljan zdravstveni poremećaj sa velikim brojem obolelih, kao i sa visokom stopom mortaliteta.
Bipolar je mentalni poremećaj hroničnog toka sa pogoršanjima i remisijama simptoma, koji mogu i često dovode do socijalne i radne onesposobljenosti, što ga čini bolešću od velikog javno-zdravstvenog značaja, jer predstavlja opterećenje kako za porodicu pacijenta, tako i za društvenu zajednicu (između ostalog i u ekonomskom pogledu).
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) označila je bipolar kao jednu od deset najčešćih bolesti koje doprinose ukupnom opterećenju bolesti svetske populacije.
Bipolar je bolest koja se leči, a lečenje je uvek delotvornije u početnoj fazi bolesti. Više od 50 odsto osoba obolelih od bipolara ne dobija odgovarajuće lečenje i negu.
Karakteriše se ponavljanim epizoda manije i depresije i ranjivošću tokom celog života. Često su prisutni subsindromalni simptomi, kao i jasno izražene epizode manije i depresije (abnormalno povišeno i sniženo raspoloženje).
Njihova učestalost i intenzitet variraju.
Najočigledniji simptom su veoma teške promene raspoloženja; bipolarni poremećaj smatra se ekstremnim emocionalnim stanjem.
Osoba koja boluje od ovog poremećaja ima periode ogromne energije i uzbuđenja, koji traju nedeljama ili najčešće po nekoliko meseci. Nakon toga slede periodi veoma duboke depresije.
Bipolarni poremećaj najčešće počinje u kasnim tinejdžerskim godinama ili u dvadesetim, a gotovo nikad nakon četrdesete godine starosti. Podjednako pogađa muškarce i žene.
Simptomi manije
U maničnoj fazi, osobe koje boluju od ovog poremećaja, mogu ispoljiti jedan ili više od sledećih osećanja ili ponašanja:
- Euforija: veoma su veseli ili ushićeni
- Osećanje nemira
- Agresivno ponašanje
- Postaju veoma nervozni
- Brzo pričaju
- Angažuju se u rizičnim aktivnostima
- Povećana seksualna želja
- Brzo smenjivanje misli
- Slaba koncentracija
- Velika količina energije
- Troše velike količine novca na pogrešne stvari
- Smanjena potreba za snom
- Sebe smatraju veoma važnim
- Loše prosuđivanje
- Zloupotreba alkohola i droga
Depresija
Depresivne faze uključuju jedan ili više od narednih misli ili ponašanja:
- Nezainteresovanost za svakodnevne aktivnosti
- Osećaj beznadežnosti
- Promene u apetitu
- Emocionalno stanje praznine
- Povećano osećanje krivice
- Suicidalna osećanja
- Razmišljanje o sopstvenoj bezvrednosti
- Hronični umor
- Zaboravnost
- Problemi sa snom ili preterano spavanje
- Dobijanje ili gubljenje težine
- Problemi sa koncentracijom
Bipolarni poremećaj uglavnom se svrstava u različite vrste u zavisnosti od maničnih i depresivnih epizoda i njihovih smenjivanja. Kod nekih pacijenata snažnije su manične epizode dok depresivni ciklusi kratko traju. Drugi imaju jače depresivne faze i kraće manične. Neki pacijenti brzo prolaze kroz obe faze.
U maničnim epizodama osoba veruje da je najvažnija na svetu, dok u depresivnoj veruje da je najgora osoba na svetu.
Video: Devojčica iz komšiluka koja tek sada voli svoj izgled, ali je mrzela sebe
(Telegraf.rs/B.K.)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Milena
Ovo je samio vapaj za pomoc, masa ljudi seta oko nas sa istim tim vapajem. Pokusati samoubustvo, isto je vapaj, treba pomoci. Jer iza svih pokusaja samoubustva, bice jedno stvarno. Ovo jeste skretanje paznje, ali, niko ne radi to bez teske muke u dusi.
Podelite komentar
Garfild
Neka ode u manastir Tumane ili u Crkvu Svetog Vasilija Ostroškog i neka izgovori molitve. Zosim i Vasilije svima su pomogli, a neka se pomoli i Isusu i Mariji.
Podelite komentar
Ja sam Ja
Ko je Bojan Tomovic? Ja znam za Amara Moštrosuneta.
Podelite komentar