Zbog bezazlenog pada na tepih izgubila prste i pola desne noge: Evo šta je bilo u pitanju
Majka troje dece je izgubila prste na rukama i nogama i pola desne noge nakon što je iritacija, koju je dobila nakon pada na tepih, dovela do smrtonosne infekcije.
Alesja Kenen (37) iz američke države Viskonsin slučajno se saplela o svog psa i zadobila ranu na desnom ramenu kad je pala na tepih.
Nekoliko dana kasnije, osetila je oštar bol ispod desnog pazuha i odmah je otišla u bolnicu.
Alesji je nekoliko organa brzo otkazalo. Pluća su joj bila puna tečnosti, a udovi su počeli da joj se krive.
Dijagnostikovana joj je infekcija streptokokom grupe A koju je dobila od njena tri sina, koji su imali streptokoku u grlu, i slučajno joj preneli bakteriju koja joj je ušla u organizam preko rane nakon pada na tepih.
Kenen se ova infekcija nekoliko puta vraćala, pa je morala da bude podvrgnuta amputacijama prstiju na rukama i nogama, a onda i desne noge do kolena.
Kad su je prvi put odveli u bolnicu, osoblje je momentalno znalo da je ozbiljno bolesna. Ubrzo je imala unutrašnje krvarenje, pluća su joj bila puna tečnosti i nekoliko organa joj je otkazalo. Protok krvi i kiseonika do njenih ekstremiteta je bio otežan, pa su počeli da se krive. Kad bakterija dođe do krvotoka, može da otežava normalnu cirkulaciju krvi kroz organizam.
Doktori prvenstveno nisu znali šta je u pitanju, ali kad se jedan od Alesjinih sinova požalio na bol u grlu, odmah su mu uradili bris. Saznali su da ima streptokoku i to redak sindrom toksičnog šoka grupe A, što je opasna komplikacija posle bakterijske infekcije.
Simptomi sindroma toksičnog šoka su temperatura, visok krvni pritisak, bol u mišićima, mučnina i povraćanje.
Bakterija obično napada preko posekotine i opekotine, a u ovom slučaju iritaciju kože nakon pada na tepih.
- Od iritacije do toga da sam jedva živa prošlo je samo sedam dana - rekla je Alesja.
Sindrom toksičnog šoka je najčešći kod žena u toku menstruacije, posebno ako se koriste tamponi s kojima slučajno prenoće.
Stanje se desi jednom u 100.000 slučajeva i ima procenat smrtnosti između 5 i 15%.
Lečenje može da podrazumeva korišćenje antibiotika, kiseonika da pomogne pri disanju i ispijanje velikih količina tečnosti koje bi sprečile dehidrataciju.
Operacija ili amputacija može biti potrebna da bi se uklonilo mrtvo tkivo.
(Telegraf.rs)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Лицемер
Није пас за затворен простор!!!
Podelite komentar