Situacije u kojima najlakše dolazi do zaraze i posle kojih obavezno morate prati ruke
Čišćenje je verovatno najzamorniji posao svake osobe koja sebi ne može da priušti kućnu pomoćnicu. Budimo realni, “generalku” radite svega nekoliko puta godišnje, a sve ono između svodi se na čišćenje i pospremanje onog očiglednog.
Istraživanje je pokazalo da ljudi razumeju važnost higijene, ali ne znaju da procene vreme i situacije u kojima je ona najnužnija. Posebno zabrinjava podatak da gotovo četvrtina smatra kako higijena u životnom prostoru nije naročito važna i da deca treba da budu izložena bakterijama i prljavštini kako bi ojačala imunitet, piše The Sun.
Zato su stručnjaci osmislili novi pristup čišćenju, koji nazivaju ciljanom higijenom. Naveli su ključna područja i situacije kojima treba da posvetimo najviše pažnje prilikom čišćenja. Najviši standard higijene treba da se održava tokom pipreme hrane, iznošenja smeća, upotrebe toaleta, igranja s kućnim ljubimcima, brige o bolesnim ukućanima i kada kašljete i kijete.
Situacije u kojima se najlakše šire klice:
- kuvanje i obrada sirove hrane
- jedenje prstima
- upotreba WC-a
- kašljanje, kijanje i duvanje nosa
- razvrstavanje prljavog veša i ostalih kućnih materijala
- briga o životinjama
- iznošenje smeća
- briga o bolesnim ukućanima koji šire zarazne mikrobe u okolinu, povraćanjem ili prolivom, diranjem hrane i svih površina u kući.
(Telegraf.rs/magazin.net.hr)
Video: Pepeo i garež je sve što je ostalo od dva spaljena automobila na Novom Beogradu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.