7 ključnih saveta protiv toplotnog udara i simptomi na koje hitno treba da reagujete
Pijte vodu (ali ne previše)
Ovaj savet ste čuli nebrojeno puta, ali moramo da vas podsetimo. Na ovakvim vrućinama, ključno je da pijete tečnost i onda kada ne osećate žeđ. Preporučena je dnevna količina vode između 1,5 i 2,5 litara. Važno je, isto tako, da ne prekoračite preporučeni okvir jer previše tečnosti može da snizi vaš nivo soli u krvi. Izbegavajte da pijete jako hladne napitke da se ne biste prehladili. Klonite se alkohola! Alkohol izaziva dehidrataciju, a to je nešto što vam najmanje treba tokom ovog toplog talasa.
Ostanite kod kuće
Danas je najpametnije da odložite sve obveze ako je ikako moguće i ostanete u prijatno rashlađenoj prostoriji. Naročito je važno da ne izlazite na sunce između 11 i 21 sat. Ako baš morate, obucite prozračne i svetle materijale, najbolje pamučne jer pamuk dopušta koži da diše. Danas nemojte da se stidite da otvorite kišobran iznad glave.
Spustite roletne
Zamračite prostoriju u kojoj boravite kako biste smanjili zagrevanje od spolja. Tokom najtoplijeg dela dana spustite roletne ili navucite zavese. Tek kada spoljna temperatura padne ispod one unutra, otvorite prozore i vrata kako biste osvežili vazduh u domu.
Rashlađujte se vodom
Vodu nemojte samo piti, već je iskoristite i za spoljašnje rashlađivanje. Ako niste u mogućnosti da se istuširate u mlakoj vodi, napunite lavor hladnom vodom i stavite stopala ili pokvasite peškirić i obrišite njime glavu i telo. Ulijte hladnu vodu u flašicu s raspršivačem i pošpricajte se po licu, glavi te ramenima svako toliko.
Uklonite dodatno zagrevanje
Ako ste kod kuće, isključite sva svetla i elektro- uređaje koji greju. Umesto računara, bolje je danas koristiti laptop ako ga imate. Jedite hladne obroke i ne palite rernu.
Pauzirajte od sporta
Peskočite danas trčanje ili odlazak u teretanu. Važno je da se fizički ne umarate kada je jako vruće. Savet je da se danas suzdržite i od bilo kakvih aktivnosti na otvorenom.
Prepoznajte simptome sunčanice
Ako se neko žali ili na sebi osećate simptome kao što su grčevi u stomaku, glavobolja, vrtoglavica ili telesna temperatura viša od 38 stepeni, dobro se rashladite i obratite se lekaru, piše "Magazin Net".
(Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Rerna
Ja u fabrici na 60 stepeni bez slobodnog dana,ovaj savetuje,hvala!
Podelite komentar
Sonsi
I ja od 9 jutros rusim pusnicu i sredjujem dvoriste.vrucina jeste al rakija na pola sata pa preseces sa pivom, i nema glava da te boli
Podelite komentar
Bgd
Zasto u gradskom prevozu ne rade klime? Da li cekate da neko umre? Ljudi padaju u nesvest! Sram vas bilo!
Podelite komentar