Zatvorite prozore dok traje zaprašivanje: Evo u kojoj situaciji prskanje komaraca sa zemlje može biti opasno po zdravlje
Prethodnih godina sezona komaraca je počinjala krajem aprila i početkom maja, dok su se ove godine zbog svih preventivnih mera koje su sprovedene pojavili tek početkom juna.
Iz Zavoda za biocide za "Telegraf" navode da su na vreme odrađeni svi larbicidni tretmani u priobaljima, kao i na svim vodotokovima koji predstavljaju žarište komaraca.
- Najznačajniji problem koji se javljao na terenu je što je svakodnevno bilo nestabilno vreme sa dosta kiše i vetra čime je našim ekipama onemogućavan rad jer se komarci ne mogu tretirati kada pada kiša.
Međutim, prošle nedelje došlo je do stabilizacije vremenskih prilika i do značajnog porasta dnevnih temperatura uz dosta visoku vlažnost vazduha. Takođe, zbog obilnih padavina u predhom periodu došlo je do porasta vodostaja Save i Dunava čime su se stvorila nova i velika staništa za larve komaraca.
Ono što pak građane najviše brine jeste sve agresivnije prskanje sa zemlje koje zna da napravi gustu maglu. Da li i kako ovo zaprašivanje može štetiti našem zdravlju?
- Radni rastvor biocida koji se koristi prilikom regulisanja brojnosti komaraca može biti opasan po ljude ukoliko se proguta ili se čovek direktno izloži mlazu koji izlazi iz uređaja za zamagljivanje. Simptomi trovanja mogu biti peckanje i suzenje očiju, osećaj pečenja i stezanja u grlu, mučnina, nagon za povraćanjem, kaže za "Telegraf" dr Ivan Aleksić iz Zavoda za biocide.
Dr Aleksić objašnjava da trenutne metode prskanja komaraca uključuju hladno i toplo zamagljivanje ultra sitnim česticama. Ove sitne čestice koje uređaj raspršuje ostaju nekoliko sati u vazduhu i na taj način deluju na komarce. Rastvarač, odnosno nosač biocida je voda ili neki organski rastvarač (dizel, parafinsko ulje, kerozin, itd.).
- Što se tiče komaraca koji su trenutno aktivni, a to su šumski odnosno rečni komarci, njihova brojnost prema rezultatima monitoringa lagano opada. Ekipe Zavoda sa stabilizacijom vremenskih prilika izlaze svakodnevno na teren prema planiranom rasporedu i suzbijaju komarce na svim beogradskim opštima.
Bitno za građane da znaju je da se svakodnevno sakupljaju komarci i rade analize na prisustvo virusa Zapadnog Nila. Imajući u vidu da je sada dominantna populacija komaraca iz roda Aedes koji na teritoriji Beograda ne prenose nikakve zarazne bolesti nema razloga za zabrinutost od neke zarazne bolesti.
Dakle, prskanje komaraca ne utiče previše na ljude, ali postoji i zabrinutost kako može uticati i naše kućne ljubimce, na primer mace ili kuce koji pojedu otrovanog insekta?
- Količina insekticida na ili u nekom insektu je veoma mala tako da ne može doći do trovanja naših kućnih ljubimaca, zaključuje dr Aleksić u izjavi za "Telegraf".Ž
VIDEO: Ubod komaraca izgleda mnogo užasnije nego što pretpostavljate
(Tara Tomović/Telegraf.rs)
Video: Razlika između kome i moždane smrti: dr Mirko Jovanović odgovara na sva pitanja o transplantaciji
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Milan
Dok su prskali iz vazduha bilo je bolje a od kad su poceli da se slihtaju eu pojedose komarci
Podelite komentar
J....
Avioni dok ne isprskaju nista.ovo je gubljenje vremena i para
Podelite komentar
Aca
Ma ne steti sigurno. Cak sta vise to su vrlo lekoviti aerosoli.
Podelite komentar