Poznati srpski ginekolog otkriva kako žene mogu da prepoznaju opasnu i često nevidljivu infekciju koja može da utiče na njihovu plodnost
Najčešći ženski zdravstveni problem su vaginalne infekcije. Statistika pokazuje da je svaka druga žena imala neku vrstu infekcije u svom reproduktivnom periodu. Ovo se može sprečiti ukoliko se otkrije i izleči na vreme.
Doktor Dejan Dimitrijević iz GAK "Narodni front" govorio je o problemima koji mogu da nastanu u slučaju bolesti ženske regije, koji se zovu vaginitisi i koji se dele na tri grupe: bakterijske vaginoze, gljivične infekcije vagine, trihomonijaza ili kombinacija ovih mikroorganizama.
- Vaginalne infekcije su učestali problem kod žena svih doba, a najčešće su bakterijske i gljivične. Od bakterijskih infekcija pati do 60% žena, a gljivična infekcija se javlja kod 75% žena barem jednom tokom reproduktivnog perioda.
- Ono što može biti problem kod ovih stanja je što se kod velikog broja žena vaginalne infekcije mogu javiti bez ispoljavanja bilo kakvih simptoma, kod bakterijske vaginoze taj procenat doseže i 80% zbog čega mnoge žene ne traže stručnu pomoć. Nelečene, infekcije mogu dovesti do ozbiljnih komplikacija - rekao je dr Dejan Dimitrijević iz Ginekološko akušerske klinike " Narodni front".
Doktor Dimitrijević nam je istakao najbitnije o svakoj grupi vaginitisa:
Bakterijske vaginoze
Bakterijske vaginoze su poremećaj vaginalnog ekosistema, mikrobiote i tu dolazi do disbalansa između dobrih i loših bakterija, u tom slučaju te loše preovladavaju. Javlja se redak, mlečan i lepljiv sekret čiji miris podseća na ribu.
Gljivična infekcija vagine
Njčešća gljivična infekcija je vaginalna kandidijaza koja se javlja prilikom pada imuniteta kod žene. Simptomi su najčešće gust, sirast beli sekret, praćen jakim svrabom i crvenilom, kao i peckanjem u predelu vagine i vulve.
Trihomonijaza
Trihomonijaza se prenosi isključivo seksualnim putem, ona normalno ne postoji u mikrobioti vaginalne flore i faune, nego je prenosiva bolest. Prenosi se sa partnera na partnera. Simptomi su žuto - beličasti penušavi sekret i vrlo neprijatan miris "zagorele gume". Leči se antibioticima i vaginaletama.
- 50% žena ne ispoljavaju nikakve simptome u početku bolesti ženske regije, zato je jeko bitno odlaziti na sistematske ginekološke preglede barem jednom godišnje. Problem se javlja kada infekcije nemaju nikakve vidljive simptome, takve infekcije mogu napraviti ozbiljan problem reproduktivnim organima što kasnije može dovesti do prevremenog porođaja, pobačaja ili drugih komplikacija u trudnoći, kao i do neplodnosti.
- Infekcije se češće javljaju u letnjem periodu zbog veće izloženosti hladnoj vodi i bazenima, vlažnim kupaćim kostimima, a često je uzrok i slobodnije ponašanje u periodu odmora, odnosno potencijalno veći broj seksualnih partnera sa kojima se vrši nezaštićen odnos - dodao je doktor Dejan Dimitrijević.
Uobičajene vaginalne infekcije nisu primarno polno prenosive bolesti, ali kada ispoljavaju simptome mogu biti izuzetno neprijatne, što žene često uplaši ili zbuni. Tada je potrebno da se obratite lekaru i da uz pomoć antibiotika ili vaginaleta rešite ovaj zdravstveni problem.
Sve bakterije treba izlečiti na vreme. Pratite promene, čuvajte svoje zdravlje i konsultujte se sa ginekologom!
(Telegraf.rs / Ivana Trišić - i.trisic@telegraf.rs)
Video: Pepeo i garež je sve što je ostalo od dva spaljena automobila na Novom Beogradu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Jelena
O ovoj temi treba vise da se prica! Reproduktivno zdravlje je jako bitno po Srbiju!
Podelite komentar
Zorana
Svaka cast za temu, pozdrav za Doktora!
Podelite komentar
Tina
Najbolji doktor na svetu!!! Izvrstan strucnjak! Zahvaljujuci doktoru Dimitrijevicu ja sada imam sina od dve ipo godine. Hvala doktore!
Podelite komentar