Ako držite račune iz prodavnice u džepu pod hitno to prestanite da radite!
Papir koji se koristi za izradu računa u prodavnicama i te kako može da ugrozi naše zdravlje.
Papir koji se koristi za izradu računa izlaže nas bisfenolu A (BPA) koji može izazvati poremećaje u ednokrinom sistemu i povezan je sa hormonskim disbalansom, kancerima, neplodnošću, gojaznošću i dijabetesom tipa 2.
Naime, bisfenol A je hemijsko jedinjenje koje se koristi pri izradi dve vrste plastike od kojih je jedna upravo ona od koje se pravi papir za izdradu računa. Računi se prave od osnovnog papira i premazuju smesom koja sadrži bisfenol A. Kao što ste sigurno primetili, ovaj premaz menja boju kada je izložen toploti zbog čega se podaci sa računa vremenom brišu.
Profesor Nikolas Olea sa Univerziteta u Granadi savetuje da račune nakon kupovine nikako ne stavljamo u džep već u novčanik, tašnu ili pregrade u automobilu.
Njegov tim analizirao je 112 računa izrađenih na ovakvom papiru iz Brazila, Španije i Francuske. Više od 90 odsto računa iz Brazila i Španije sadržalo je bisfenol A, a samo polovina iz Francuske i to zahvaljujući činjenici da su 2014. godine pristupili Evropskoj Organizaciji Hemijskih Proizvoda koja je još pre nekoliko godina apelovala na posledice bisfenola A po zaposlene na kasama i kupce.
Takođe, profesor Olea upozorava da obavezno izbegnemo dodir računa sa hranom i da ga nikako ne koristimo kako bismo nešto zapisivali na njemu.
U Francuskoj su bisfenol A zamenili bisfenolom S (BPS), a stručnjaci smatraju da je u ovom slučaju u pitanju manje zlo.
- Nažalost, i bisfenol S može izazvati poremećaje u endokrini i teško se razgrađuje kao i BPA, pa kada govorimo o štetnosti takođe nije dobar izbor, rekao je profesor Olea.
Naučnici trenutno traže adekvatnu zamenu i način da se izbegne izloženost bisfenolu. Prethodna istraživanja pokazala su da su radnici na kasi koji izdaju preko 30 računa po satu najviše izloženi ovoj supstanci.
- Izloženost hiljade i hiljade radnika ovim supstancama se uopšte ne smatra ozbiljno koliko bi trebalo, dodaje on.
Kada je EU u pitanju, ovaj problem je shvaćen ozbiljno, pa će se prema Pravilniku Evropske Unije 2016/2235 bisfenol A izbaciti pri izradi termalnog papira u koncentraciji višoj od 0,02 odsto ili više od 2. januara 2020. godine.
(Telegraf.rs)
Video: Koncert filmske muzike Enija Morikonea i Nina Rote u Sava Centru
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
E a
Kod mene u pekari kupim hleb. I stavi mi račun uz hleb u kesu 🙄
Podelite komentar
Buca
Ja sam debeo zbog toga...hvala vam...
Podelite komentar
Pera
Zato ga ja pojedem, da mi se ne vuče po džepovima.
Podelite komentar