Zelena salata sa plavom flekom za koju tvrde da je otrovna uznemirila je sve u Srbiji - evo da li je to opasno (FOTO)
Fotografija zelene salate s plavom mrljom, koja se pojavila na društvenim mrežama, uznemirila je ljude u Srbiji jer su se uplašili da je plavi trag u stvari otrov za puževe.
Raspitali smo se kojeg porekla bi mogli da budu plavi tragovi na povrću i da li ima razloga za brigu. Kao i kako da postupimo u slučaju da na povrću koje kupimo na pijaci ili u prodavnici primetimo neobične mrlje.
Iz jedne poljoprivredne apoteke u Beogradu rekli su nam da mnogo toga može ostaviti plave mrlje po povrću i voću, ali i oni su stava da najverovatnije nema razloga za brigu.
-Plave mrlje ostavljaju insekticidi kao što su mospilan (koristi se za prskanje jabuka, suzbijanje krompirove zlatice i u usevima paradajza) i perfektion (koristi se u usevima žita, šećerne repe, krompira i duvana), ali i murtonik koji je obična bezopasna prehrana za biljke.
Toksikolog pak kaže da preparati koji se koriste u plastenicima su preparati koji imaju takozvanu karencu, i ako su toksični na početku - s vremenom gube ta svojstva, kada povrće biva zrelo.
- Takvi preparati ne bi trebalo da budu toksični, osim ako se nekontrolisano koriste, ali to je onda odgovornost na povrtaru. Za suzbiljanje puževa, biljnih vaši i ostalih neželjenih činilaca koristi se širok spektar hemijskih supstanci, ali je suština da povrtar mora da se drži propisa i da bude informisan. Neki od njih imaju jedan tretman za svoju baštu, a drugu za ono što proizvode na veliko, rekao je epidemiolog Zoran Radovanović za Telegraf i dodao:
- Sve zavisi u kojoj meri se toksične supstance koriste. Recimo DDT koji je zabranjen se akomulira u masnom tkivu i ostaje tu skoro doživotmno. Treablo bi mnogo godina da prođe kako bi se dokazalo da bi ovo moglo da bude kancerogeno.
Da najverovatnije nema razloga za brigu i paniku potvrdio nam je i dr Dragan Joksović, nekadašnji načelnik toksikologije na VMA koji kaže da je najvažnije da potrošači dobro operu zelenu salatu pre konzumacije.
Ovakvi tragovi na povrću pronađeni su i u jednoj prodavnici u Singapuru odakle su objasnili da su to tragovi nerastvorenog fungicida- prvootkrivenog hemijskog jedinjenja koje je čovek koristio za zaštitu gajenih biljaka od prouzrokovača bolesti.
- Svo povrće kontrolisano je i odobreno od strane ljudi koji vrše kontrolu, ali istina jeste da je namirnice trebalo bolje pripremiti pre nego što su bile stavljene u prodaju”, rekli su tada predstavnici iz prodavnice NTCU Fair Price u Singapuru.
(Telegraf.rs)
Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Maja
ha ha..što bi rekao šojic..mozemo da se zalimo Singapurćanima...dok ne otegnemo papke
Podelite komentar
Mina
Ovo je blitva.
Podelite komentar
mima
znaci izbacujem i zelenu salatu,
Podelite komentar