Decu u Srbiji sve češće pogađa atopijski dermatitis, ako ne primetite prve simptome, pogoršaćete stanje!
Dr Predrag Poleksić, srpski dermatolog, kaže da je koža ogledalo organizma jer se čak i neki problemi unutar tela ispoljavaju baš na njoj. Problemi sa kožom mogu da budu prvi znaci koji signaliziraju da neko žarište postoji u organizmu, a to se naročito odnosi na decu.
Koja bolest kože kod dece u Srbiji je najzastupljenija?
Naš poznati stručnjak ističe da što se kožnih bolesti kod dece tiče roditelji dovode pacijente na pregled najčešće zbog atopijskog dermatitisa.
- Atopijski dermatitis je oboljenje kože koje je genetski predispozicionirano. Koža je jako suva, ispucala, prisutne su regade (duboke pukotine), izuzetno svrbi. Uglavnom su zahvaćeni prevoji - objašnjava učestalo oboljenje kod dece dr Poleksić i dodaje da je ovde najteže to što se radi o začaranom krugu.
Naime, bebe i malu decu ova bolest kože iritira, pa češu upaljeno mesto da bi olakšali sebi tegobe. Međutim, češanjem pogoršavaju stanje na koži i onda se problem produbljuje.
- Tako dolazi i do nastajanja živih rana u razvijenoj fazi bolesti - upozorava dermatolog dr Poleksić.
Zašto nastaje atopijski dermatitis?
Atopijski dermatitis je najčešća vrsta ekcema i posebno se leči jer je getetsko oboljenje.
- Koža kod obolelih pacijenata je generalno suva. Ja volim da kažem roditeljima da njihova deca imaju "cigle", to su keratinociti, preovladavajući tip ćelija u gornjem sloju kože, ali da im fali "malter" , a to su ceramidi koji nedostaju u atopijskom dermatitisu - pojasnio je dr Poleksić i dodao da upaljena mesta treba zamastiti, a decu voditi na sunce, na zdrav vazduh, na primer planinu.
Koliko naše neznanje doprinosi pogoršanju bolesti?
Što se dermatoloških oboljenja tiče u porastu su tumori kože, a kod dece je primetna značajna eskalacija oboljenja - atopijskog dermatitisa. O ovom oboljenju roditelji jako malo znaju, pa zbog toga nehotično prave greške koje samo pogoršavaju stanje.
- Roditelji decu treba odmah da dovedu dermatologu, kako bi se izbeglo "napamet" lečenje kortikosteroidima. To nama dermatolozima otežava i lečenje i posao, jer treba da utvrdimo etiopatogenezu bolesti (uzrok i način razvoja neke bolesti) - kako nastaje, zašto nastaje, kako se leči i drži pod kontrolom. Postoji i negativan uticaj kortikosteroida ako se duže koriste. Muka je i roditeljima objasniti sve vezano za probleme koji su vezani za ovu bolest, jer dolazi do poremećaja opšteg imuniteta, hipersenzibilnosti, odnosno preosetljivosti, pa i pojačana opasnost od pojave alergijske astme - ističe dermatolog dr Poleksić.
Greške roditelji mogu da prave od prvog dana detetovog rođenja kada je nega kože u pitanju, opet iz neznanja i nepravilne informisanosti.
- Roditelji se ne konsultuju sa dermatolozima kada i kako bi trebalo da kupaju novorođenče, a mi smo jedini kompetentni da o tome pričamo. Bebu je dovoljno kupati jednom nedeljno, jer novorođenčad i odojčad ne idu u rudnik, nisu u prašini, ne usisavaju, ne rade teške poslove. Znači, bebe nisu prljave, pa se njima tim čestim kupanjem remeti pH kože, acetobazna ravnoteža i lipofilni sloj kože koji je zadužen za održavanje balansa - jasan je dr Poleksić.
On dodaje da su današnji preparati koji se koriste jači i agredsivniji, da su bukvalno tečni deterdženti, koji uništavaju floru kože i njen zaštitni sloj.
- Moja preporuka i preporuka mojih učitelja - profesora dr Krunića iz Čikaga i profesora dr Filipa Šera, je kupanje dece jednom nedeljno i to uljanim kupkama koje jedine ne štete lipofilni sloj kože, a opet se spere ta neka nečistoća i te mrtve ćelije - izričit je dr Predrag Poleksić.
Da li postoji najkritičniji period javljanja dečjih dermatoloških bolesti?
- Za atopijski dermatitis, to je od trećeg meseca života do neke četvrte-pete godine. Onda roditelji mogu da odmore do neke 12-13. godine kada kreću akne - kaže dermatolog Poleksić i dodaje da je i ovo jedno ozbiljo oboljenje.
- Akne su celo jedno pitanje na specijalističkom ispitu, a to dovoljno govori da nisu bezazleno oboljenje. Samo o etiopatogenezi može da se priča sat vremena. Tu je stvarno referentna osoba dermatolog i kod njega bi trebalo odvesti decu na pregled - kaže dr Predrag Poleksić i dodaje da je neophodno lečiti i uzrok nastanka, kao i začepljenje pilo sebecealne jedinice i same posledice, na primer sekundarne infekcije, ožiljaka i fleka.
Kozmetičari često preuzimaju ulogu dermatologa kad su akne u pitanju.
- Apelovao bih na roditelje čija deca imaju problem sa aknama da se obrate dermatologu radi pravilne dijagnostike - kaže dr Poleksić.
A mi apelujemo da posmatrate pažljivije svoje dete i da se za svaku promenu na njegovoj koži javite lekaru specijalisti, jer to što su neka oboljenja česta ne znači da nisu ozbiljna, a priznajte da nam je to primarna logika.
(Jelena Bojić Obradović / j.bojic@telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dragan Trebinje
Greška je u startu.To nije slučaj za dermatologa.Jeste,ali kada se rane otvore,potrebno je smiriti kožu.Dermatilozi su u tome slučaju prvi razred u zanatu.Prošli smo pakao sa kćerkom.Od 3.mjeseca do 7.godine.Od BG do Kanade.I svuda isto.Kortikostereoidi i nista vise.Posledice toga su katastrofalne.Nikada zaboraviti neću paklene noći neprespavane nad djetetom koje se uveče češe do krvi.Ujutro žena skida pidžamu sa nje i dijelove kože.Pakao.Jedina mast koja nije kortikostereoid je PROTOPIC.Jako je skup.Ne znam ima li ga u Srbiji.Pomagao je.Smirivao rane.Mogao bih do ijutro da Vam pisem.Ugl.nestalo je.Sada je kćerki 20 g.Nema problema.Ni posledica.Od tih užasnih masti,koje sam ugl.bacao.Injekcije čak.Batalite.Njegujte kožu neutralnim masnim kremama.I uljnim kupkama.Manite se trgovaca,zvanim doktori(čast izuzetcima).Bilo je situacija gdje smo vodili dijete,plakali svo troje.Dr.nam nudi antialergijsku ćebad,usisivac itd.Alo idiote,došao sam dijete da liječim a ne da se kućim.....Pomogla je samo jedna stvar..
Podelite komentar
Petat
Ako decu budemo kupali jednom nedeljno za 20 godina imacemo odrasle koji se kupaju jednom nedeljno, pa ce nam za autobuse, kancelarije bioskope etc. trebati gas maske.
Podelite komentar
Da
Vodili ćerku kod dermatologa baš iz tog razloga konstantno nam davao kortikosteroide i tako 6 meseci nikakvo poboljšanje i na kraju otišli kod jednog.pedijatra koji je dao da se pije probiotik 90 dana. Oko 60 dana sve.nestalo. i tako je već godinu dana. Samo to nam je pomoglo. Naravno uz redovno mazanje kremama običnim npr aven za takvu suvi kožu. Pozdrav
Podelite komentar