Evo kako da najlakše otkrijete da li dete ima upalu uha, i kako da ga najlakše izlečite
- Nedavno sam primetila da moj 22-mesečni sin vuče desno uvo. Osim dodirivanja uva, njegova neobična mrzovolja mi je privukla pažnju. Bio je iznerviran? Upravo je otkrio da ima uvo? Ili je ovakvo ponašanje moglo biti signal da pati od infekcije uva? Nisam bila sigurna pa sam odlučila da odem kod pedijatra.
Brzi pregled njegovih ušiju otkrio je da nema infekcije uva! Laknulo mi je. Vraćajući se kući ovaj događaj me je naveo na razmišljanje. Da li moram da odlazim doktoru svaki put kada primetim da dete češće dodiruje uvo? To je malo ekstremno. Ali šta ako sam previše opuštena i propustim pravu upalu uva? To bi bilo slično kao ona priča o dečaku i vuku. Odlučila sam da je vreme da saznam malo više o toj uobičajenoj bolesti iz detinjstva.
Razgovarala sam sa dr Aleksandrom Bajec Opančinom, specijalistom otorinolaringologije iz Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta „Dr Vukan Čupić” u Beogradu, i evo sta sam saznala.
- Pored prehlade, infekcije uva su najčešće bolesti kod dece. Činjenica je da se kod 80% dece do treće godine, dijagnostikuje infekcija uva 3 ili više puta. - kaže dr A. Bajec.
Kako roditelji mogu identifikovati upalu uva?
- Novorođenčad i bebe nemaju govornih sposobnosti da znate kako se osećaju, te je otkrivanje infekcija uva naročito teško. Stariji klinci će doći i reći: „Boli me uvo” - kaže dr A. Bajec Opančina. „Beba očigledno neće biti sposobna za to”. Pa kako i kada roditeljima treba da se upali alarm? Generalno gledano, temperatura iznad 37.2 C, slivanje sekreta niz grlo i kašalj su obeležja infekcije uva kod deteta koje ne govori - kaže dr A. Bajec Opančina.
Iako dodirivanje uva nije pouzdan znak, ono je jedan od simptoma koji mogu ukazivati na upalu. Pored toga, infekcije uva su bolne, tako da suze vašeg deteta ili povećana nervoza mogu takođe biti simptom. Ako primetite da vaša beba postaje uznemirena kada leži na strani, i za to može biti kriva upala uva, zato što ta pozicija predstavlja pritisak na već bolno uvo.
Drugi pokazatelji mogu da uključuju probleme u spavanju, smanjen apetit, povraćanje ili proliv. Možda ćete primetiti da vaše dete ne čuje. Ono se možda neće odazivati na zvuke oko njega kao ranije. Budite sigurni da će se sluh vratiti kada infekcija prođe, a njegovo uvo bude oslobođeno zaražene tečnosti.
Zašto su deca sklona infekciji uva?
Infekcije uva se javljaju kada tečnost ostane zarobljena u srednjem uhu, i inficira se od strane bakterija ili virusa. Obično je ova blokada uzrokovana sekretom koji se razvija kao posledica prehlade ili alergije.
Anatomija deteta takođe doprinosi upalama. Naime, detetova Eustahijeva tuba je kraća, pod manjim uglom i sa manjom prohodnošću od odraslih, što znači da postoji veća verovatnoća zadržavanja sekreta i bacila u srednjem uhu. Pored toga, detetov imuni sistem se i dalje razvija, tako da mu je potrebno više vremena nego odraslima u borbi protiv virusa i bakterija.
Ako se sekret ne isprazni (izbaci), nego ostane zadržan u srednjem uvu, stvara se toplo, vlažno okruženje, koje pogoduje rastu bacila. Bakterije i virusi se šire, bol se pojačava. Dete postaje uznemireno sa povišenom telesnom temperaturom, i upravo je to signal roditeljima da njihovo dete ima upalu uva.
Dodatno, važno je napomenuti i da deca često ne umeju da izbace gusti šlajm koji se nakuplja u disajnim putevima, pa se zbog toga infekcije često vraćaju.
Kako sprečiti razvoj infekcije?
Savetuje se terapijska upotreba mukolitika, koji pokazuju odlične, klinički dokazane rezultate, u razlaganju sekreta i olakšanom iskašljavanju. Na ovaj način deluje PropoMucil® koji sadrži N-acetilcistein, koji razlaže sekret i pomaže njegovo izbacivanje. Dodatno, PropoMucil® zahvaljujući snažnom antimikrobnom dejstvu, eliminiše viruse i bakterije, čime se smanjuje rizik i učestalost takvih infekcija.
- Zato je moja prva preporuka PropoMucil®- mukolitik izbora koji pacijentima pruža dvostruku sigurnost: razlaže sekret i eliminiše bakterije - navodi dr A. Bajec Opančina.
(Telegraf.rs/ PR)
Video: Željka Bojić je jedna od njih, ona čeka na transplantaciju jetre i ima samo jednu poruku
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Aleksandar
Svoje dete,cerku od 10 god.sam tri puta vodio u dz.Surcin.Dali antibiotik zato sto kasljuca i sliva joj se niz grlo sekret.Na moje uporne konstatacije da je boli i svrbi uvo,rekli su proce od leka,a kapi za uvo niko i ne pominje.Posle 7 dana dete u tri u noc vodim u dezurnu Zemunsku bolnicu gde joj jedva probudjena lekarka, koja ocigledno sa nastupom nema decu,kaze kako ne zna sta nju boli i sto jauce jer ne vidi nista sem crvenila.Stavlja joj strajmfnu u uvo gde smo mirni bili dva dana koliko je ista i stajala na mestu.Posle krece ponovo bol gde dete vodim u Tirsovu-nema orl,salju me u Pasterovu.Tamo je pregleda mladji lekar koja pretpostavlja da je pukla bubna opna,nije sigurna ali posto imamo zakazano u Silerovoj za 4dana tamo cemo videti.Svoje dete potom stavljam u kola i vodim na VMA gde inace radim ali prosto nikad ne vodim na preglede jer nismo decija bolnica.Tamo mi stariji lekar potvrdjuje da je pukla od sekreta,bubna opna,da izvadimo bris,pijemo antibiotik i sa rezultatima brisa kod orl na zakazan pregled.I tako moje dete od 04-21.11.2018 trpi bolove zato sto pet lekara ne moze da pogodi terapiju,zbog iste puca bubna opna i ja sad treba da razmisljam da li ce to ostaviti posledice.Posle antibiotika cekamo kontrolni bris pa cemo videti.Moje dete,napominjem ponovo ima 10 god,tacno je rekla sta je boli,ima odgovorne roditelje koji su tacno rekli sta je boli ali NEMA KO DA CUJE.
Podelite komentar
Zak
Nije bas jasno na koji nacin se uzima taj lek dali ga pijete ili preko uha i za koji rast beba se taj lek koristi , mislim od koliko meseca ili godinu dana i vise.
Podelite komentar