Ovo je najlakši način da prepoznate zimsku depresiju - i prosto rešenje koje će vam pomoći da je pobedite

 ≫ 
  • 2

Porodični i bračni problemi, smanjenje radne produktivnosti, stres, bolesti i brojni drugi uzroci često mogu biti povod za nastanak depresije. Depresija je bez dvoumljenja najčešći psihijatrijski poremećaj. Dovodi do smanjenja kvaliteta života obolelog.

Prim. dr Snežanom Kecojević Miljević Foto: Promo
  • Da li su zimi depresije izraženije?

U stručnoj literaturi se često navodi pogoršanje raspoloženja u toku zimskih meseci. Međutim, epidemiološke studije ne ukazuju jasno koje doba godine nosi pik oboljevanja od depresije (da li je to jesen, zima, proleće, ili kasno leto). Zbog toga se ne može govoriti o sezonskoj depresiji, već više o varijacijama depresivnih epizoda tokom godine, ističe Prim. dr Kecojević Miljević.

Za većinu ljudi su način života, kao i ponašanje u zimskim mesecima drugačiji (manja fizička aktivnost, povlačenje, smanjeni socijalni kontakti, promena načina ishrane, promena ritma u smislu smanjenja dužine trajanja dana itd.). U skladu s tim, periodi depresivnog raspoloženja mogu biti duži i češći.

Foto: Shutterstock
  • Kako da prepoznamo depresiju?

Kada kažemo depresivno raspoloženje, ili depresivnost, uglavnom ne mislimo na pravu kliničku depresivnu epizodu, navodi doktorka Kecojević Miljević. Misli se na sporadične i kratkotrajne varijacije raspoloženja koje nastaju na dnevnom nivou – na gubitak energije, volje, apetita i probleme sa spavanjem. Ove promene u raspoloženju su često kratkotrajne i sporadične.

Foto: Shutterstock
  • Da li treba reagovati čim se primete prvi simptomi?

Neraspoloženje, bezvoljnost i gubitak energije, koji traju najmanje dve nedelje u kontinuitetu, nastaju kao posledica stvarne biohemijske neravnoteže u mozgu. Zbog toga ovaj problem ne treba ignorisati. Rešenje može biti korišćenje prirodnih preparata koji u sebi sadrže supstance koje su direktno uključene u izgradnju serotonina, poput S-adenosyl L-methionine (SAMe), aminokiseline koju možemo naći u preparatu Tensilen®.

Foto: Promo

SAMe deluje tako što povećava sintezu serotonina, takozvanog “hormona sreće” i niza drugih supstanci koje poboljšavaju raspoloženje. Brojna klinička istraživanja pokazuju pozitivan efekat SAMe na raspoloženje zbog čega se preporučuje upravo u tretmanu blagih i umerenih simptoma depresije.

(Telegraf.rs/ PR)

Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Bojan

    29. novembar 2018 | 11:27

    Ili tensilen ili redovan sex. I jedno i drugo podstice lucenje istog hormona. Jedina je razlika sto ovo drugo cini da su dvije osobe sretne.☺

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA