Da li bi trebalo da paničite ako se često budite sa utrnulim prstima?

 ≫ 
  • 1

Sigurno vam se desilo da ste se probudili ujutru i da su vam utrnuli prsti, što je prilično zastrašujući osećaj.

Iako nije bolno, kada su vam prsti paralisani i utrnuli toje razlog za brigu pogotovo ako ne možete da ih “probudite”. Iako je neprijatan osećaj, nemate razloga za paniku, jer je ovo prilično učestala pojava i ima verovatno veoma jednostavno objašnjenje.

Ako zaspete u nekoj čudnoj pozi nemojte da se iznenadite ako vam utrnu udovi. Foto: Pixabay.com

Kada zaspete u nekoj čudnoj pozi u kojoj su vam udovi, kolena i laktovi povijeni, dolazi do istezanja nerava. Ovo može da dovede do toga da se nervi istegnu i imate osećaj ka oda vam neko zariva igle u telo i da nešto nije ok. Rešenje je veoma prosto - pomerite udove, malo ih protresite kako bi vam procirkulisala krv i uskoro ćete biti spremni da ustanete.

Ukoliko vam se ovako nešto često dešava to može da bude povezano i sa nekim drugim poremećajem pa se javite vašem lekaru. Može da bude posledica sindroma karpalnog tunela ili sindroma kubitalnog tunela.

Razlikuju se po tome u kojim prstima osećate trnjenje. Sa sindromom karpalnog tunela utnuće vam palac, kažiprst i srednji prst, a kod sindroma kubitalnog tunela domali i mali prst. Ukoliko duže vreme zanemarujete ove simptome, može doći do trajnog oštećenja nerava koje neće moći da se leči.

Utrnulost nij euvek loš znak, ali ako potraje javite se lekaru. Foto: Pixabay.com

Kako biste sprečili utrnulost radite vežbe kojima ćete noge i ruke održali zdravima. Odlične su vežbe veslanja ukoliko patite od sindroma sindrom kubitalnog tunela, dok za sindrom karpalnog tunela vežbajte stiskanje pesnice. Na internetu možete da nađete posebne narukvice za spavanje koje će vaše zglobove držati u pravilnom položaju.

Neke svakodnevne aktivnosti mogu da utiču na vaše nerve i učine vam prste utrnulima. Jedna od aktivnosti koja najviše utiče na ove nerve je upotreba tastature.

(Telegraf.rs/wellandgood.com)

Video: Da li je manje štetno ako pijemo piće "bez šećera" i zašto je plastika za jednokratnu upotrebu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Biljks

    10. novembar 2018 | 09:37

    Ja kada zatvorim saku, tesko je otvaram. Jako je bolno jer se zabetonira, pa moram da masiram prste kako bih je otvorila. To mi de desava od kako sam bila na hemio terapiji. Mada je ona zavrsena jos od preprosle godine. Pretpostavljam da su to ostale posledice.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA