Pravila pred vađenje krvi koja mnogi ne znaju, zato rezultati često ne budu validni

 
 ≫ 
  • 2

Većina saveta vezano za pripremu pred davanje krvi odnosi se na to da ne treba ništa da jedemo

Kada radimo laboratorijske analize krvi, uglavnom dobijemo savet da njih treba raditi na prazan stomak i da 12 sati pre davanja krvi ne treba jesti kako bi analize bile najpreciznije.

10 razloga zbog kojih vam je stalno hladno i zbog kojih vam je zdravlje ozbiljno narušeno

Ujutru se pre vađenja krvi savetuje samo konzumiranje vode, a izuzeci su mogući samo u hitnim slučajevima, savet je doktora Ivice Cvetkovića. Hrana koju bismo pojeli ima direktan efekat na metabolizam ugljenih hidrata, lipida i proteina. Uticaj proteinskih obroka je pri tom veći nego obrok bogat ugljenim hidratima.

Hrana i analize krvi

Pre odlaska u laboratoriju posavetujte se sa lekarom šta ne smete da jedete. Foto: Milena Đorđević

Na prazan stomak obavezno se rade analize šećera i krvi, triglicerida, holesterola, vitamina B12, folne kiseline, alkalne fosfataze, marker kosti, osteokalcina, gvožđa, kortizola, test izdisaja na helikobakteriju, PTH i hemocistein. Za određivanje tumor markera nije potrebno gladovati.

Kako bi rezultati bili najprecizniji, poslednji obrok pre vađenja krvi treba da bude lagan i nikako posle 19 časova. Ujutru na dan vađenja krvi smete da konzumirate vodu, a 48 sati treba izbegavati i lekove (osim ukoliko nemate obaveznu terapiju), alcohol i težak fizički napor.

Dve nedelje se treba normalno hraniti, a obavezno treba obratiti pažnju na to da li ste 8 nedelja pre toga imali infarct miokarda, hiruške operacije, trauma, bakterijske ili virusne infekcije.

48 sati pre analize treba se suzdržavati od voćnih sokova obogaćenih vitaminima, cedevitu i kupinovo vino jer povećavaju gvožđe pa nalaz neće biti validan.

Najbolje je da 12 sati ništa ne jedete kako bi analize bile precizne. Foto: Profimedia.com

Tolerancija na glukozu testira se kod pacijenata koji nisu jeli 8 do 12 sati, pacijent je sve vreme u laboratoriji i za to vreme ne sme da puši, jede i pije, a ni da se izlaže naporu.

Većina testova na trombofiliju ne sme da se izvodi dok pacijent pije lekove za razređivanje krvi, a terapija hormonima štitne žlezde može da utiče na rezultat pa treba preskočiti lekove pre analiza.

Hrana i analiza urina i stolice

Kod analize urina, uzorak se uzima u sterilnoj posudi i obavezno srednji mlaz. Foto: Pixabay.com

Nedelju dana pre davanja uzorka stolice na analizu za prisustvo krvi u stolici treba izbegavati lekove, a test odložite ako imate menstruaciju, proliv, krvarenje iz hemoroida i urinarnog trakta.

Kada dajete urin na analizu, znajte da mora da prođe najmanje 4 sata od poslednjeg pranjenja bešike, prvi mlaz se baca, a prikuplja srednji u sterilnu posudu. Nikako ne treba uzimati uzorak ako imate menstruaciju.

Za 24-časovno sakupljanje urina, važno je da znate da se prvo uriniranje ne uzima. Tokom celog dana i noći urin se sakuplja i čuva na hladnom. Sledećeg dana doda se i prvi jutarnji urin i nosi se u laboratoriju.

Test na helikobakteriju

Kako bi vam test na helikobakteriju bio što precizniji, ujutru ne smete ništa da jedete ni da pijete, pa čak ni da perete zube. Test se radi najmanje 4 nedelje nakon poslednje doze antimikrobnog leka i 2 nedelje nakon antisekretornog leka.

VIDEO: Sva pozitivna dejstva smeha

(Telegraf.rs/Stil)

Video: Kuma Zejna nastupila na Prajdu: Napravila šou u Manježu, svi joj skandirali "Najbolja!"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • B

    14. oktobar 2018 | 01:49

    Zivim u inostranstvu i ja, i bas slucajno sam patolog. Sve u navedenom tekstu je tacno. Nije do modernog sveta tamo negde u inostranstvu gde Vi zivite, vec je do “bas ih briga za tacnost rezultata”. Rezultati su bolji kada se ne konzumira hrana 12 sati pre analiza i minimalna kolicina vode u tom periodu. Zamislite samo ustanete ujutru popijete kafu, pojedete neki slatkis I recimo odredjujete glukozu. Nije izmisljen ni jedan aparat niti ogled kojim bi se odredilo stanje glukoze pre konzumiranja hrane. Nazalost, jedino za tumore nije potrebno postiti.

  • X

    13. oktobar 2018 | 11:39

    Zivim u inostranstvu i ovde nema veze da li si nesto pojeo pre vadjenja krvi,tako da ne znam ko je onda u pravu???

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA