Šta je to rotavirus i kako da ga prepoznate i lečite: Život deteta bukvalno može zavisiti od vaše reakcije
Rotavirus nema ništa zajedničko sa gripom, zato mu je potrebno sasvim drugačije lečenje, a najugroženija su novorođenčad i deca mlađa od šest godina
Rotavirus ili stomačni grip možda ne izgleda kao ozbiljna bolest, ali može biti jako opasan za decu. Važno je da umete da prepoznate sve simptome i da budete spremni da odmah pomognete svom detetu, jer život male dece bukvalno može zavisiti od vaše reakcije.
10 najsmrtonosnijih namirnica koje jedemo svaki dan, a ne bismo smeli ni da ih pomirišemo
Rotavirus nema ništa zajedničko sa gripom, pa šta je onda rotavirus ili stomačni grip?
Rotavirus je otkrio profesor Rut Bišop, doktor iz Australije. Netaknute čestice virusa podsećaju na točak ili loptu (pa naziv potiče od latinske reči rota, što znači točak). Kada ove čestice prodru u telo, počinju da uništavaju tanka intestinalna tkiva. Proces varenja se pogoršava, osoba doživljava ozbiljnu dijareju i povraćanje, a deca doživljavaju i prateću visoku temperaturu.
Glavni simptomi rotavirusa su:
Mučnina i povraćanje
Dijareja
Visoka temperatura
Bol u stomaku i grčevi
Glavna pretnja za dete je dehidratacija izazvana ovim simptomima. U nekim slučajevima može doći i do kašlja i curenja nosa, pa je prilično teško shvatiti šta nije u redu. Neka deca mogu doživeti konvulzije zbog brze dehidracije.
Kako možete uočiti razliku između rotavirusa i trovanja hranom?
Prilično je lako reći da nema velike razlike između rotavirusa i trovanja hranom. U slučajevima trovanja hranom, dete treba da primi potrebne sorbente i da pije puno vode.
U slučajevima trovanja hranom:
Povraćanje nije tako ozbiljno
Temperatura se ne povećava ili brzo postaje normalna
Nema dijareje ili brzo nestaje ako se pojavi
Bol u stomaku ne traje predugo
Kako lečiti rotavirus i koji lekovi su opasni u ovom slučaju?
Pošto su dehidratacija i mineralni nedostatak najopasnije što vaše dete doživljava, treba tretirati te probleme. Lečenje zavisi od simptoma, jer ne postoje specifični lekovi protiv rotavirusa.
Važno je uraditi sledeće:
1. Opskrbite telo tečnostima
Specijalne rastvori soli (elektroliti) će vratiti ravnotežu potrebnih elemenata. I naravno, ne zaboravite na vodu. U slučaju ozbiljnog povraćanja, dete uvek treba da pije male količine tečnosti. Ako imate novorođenče koje ne žele da pije, pokušajte da mu date tečnost pomoću šprica.
2. Proverite temperaturu
Ako je količina vode u redu, telo će brže poraziti virus. U slučaju visoke temperature, roditeljima se preporučuje da svom detetu daju antipiretik (lek protiv groznice).
3. Koristite sorbente (i aktivni ugljen i lekove koji sadrže sorbente)
Nemojte koristiti antibiotike. Antibiotici se ne bore protiv virusa i mogu postati opasni u slučajevima rotavirusa. Oni utiču na creva koja su već oštećena i mogu izazvati akutnu dijareju. U nekim slučajevima lekari prepisuju antibiotike, ako dijareja traje više od 14 dana, lekari mogu posumnjati na slučaj kolere.
Ukoliko nemate elektrolite iz apoteke, možete napraviti približnu zamenu koja će telu obezbediti potrebne količine soli i drugih elemenata:
800 ml vode
2 kašike šećera
1 kašika soli
1 kašike sode bikarbone
Kada morate odmah da reagujete?
Ljudi svih uzrasta mogu da pate od rotavirusa, ali uglavnom pogađa decu mlađu od 6 godina. U nekim slučajevima potrebna je lekarska pomoć. Neki od lekara preporučuju sprečavanje infekcije vakcinom protiv rotavirusa. Rotavirus je izuzetno opasan za decu mlađu od 2 godine, tako da bi u tom slučaju trebali da reagujete odmah.
Morate pozvati doktora ako je beba dehidrirana. Glavne naznake su: beba se ne znoji, ima teškoće u disanju, ili ne urinira više od 3 sata. Gedajte da li vaša beba plače bez suza i da li je njen jezik suv, u ovom slučaju, deca su u velikom riziku od pneumonije.
Da li je potrebna dijeta?
Tokom prva 24 sata, deca verovatno neće želeti da jede uopšte, ali moraju piti puno vode. Detetu možete davati i čaj umesto vode. Mleko i mlečni proizvodi su zabranjeni jer rotavirus doprinosi netoleranciji laktoze. Deci ne smete davati pileću supu jer ona vodi do dijareje.
Šta im je dozvoljeno da jedu? Pokušajte da ih hranite neutralnim proizvodima i polako proširite meni kada dijareja više nije problem. Pokušajte da ih hranite sledećim:
Dobro prepečenim dvopekom
Kašom napravljenom sa vodom
Pire krompirom napravljenim sa vodom i supom od povrća
Pečenim jabukama
VIDEO: Sva pozitivna dejstva smeha
(Telegraf.rs / Izvor: brightside.me)
Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mama
Moje dete je imalo ovaj virus i dehidriralo i zavrsilo u bolnici. Tamo su joj davali jogurt i hleb,kuvani pirinac i pecenu jabuku. Po izlasku iz bolnice preporuka je bila da jos dve nedelje bude na tom dijetetskom rezimu ishrane.
Podelite komentar