Evo šta vrsta kašlja koji imate otkriva o tome koliko vam je zaista ugroženo zdravlje i da li je u pitanju nešto mnogo opasnije od prehlade

  • 0

Uglavnom kašalj brzo prođe, ali ako potraje duže vremena neophodno je da potražite lekarsku pomoć jer morate da znate šta je uzrok i kako da se izlečite.

Nova pretnja čovečanstvu: Hara novi virus za koji nema vakcine, a ni leka. Otkriveno koji su prvi simptomi (FOTO)

90 odsto kašlja je posledica alergija, uporne prehlade, zagađenja vazduha, refluksa ili kao nuspojava nekog leka. Kod nekih pacijenata, uporni kašalj može da bude simptom upale pluća, hronične astme, hronične bolesti pluća, plućna fibroza, a u nekim slučajevima i raka pluća. Uporan kašalj ometa vam san, vaši mišići se istežu, znojite se i osećate vrtoglavicu. Glas vam postaje grublji, a u nekim slučajevima vaša bešika popušta.

Foto-ilustracija: Profimedia

Ako imate hronični kašalj obavezno se obratite lekaru jer uporan i dugi kašalj nije normalan. Kašalj uzrokovan prehladom traje 4 do 6 nedelja, a vremenom se poboljšava. Ukoliko ste imali neku tešku prehladu vaš kašalj će se poboljšati posle 6 do 8 nedelja. Ukoliko imate kašalj koji nije uzrokovan nekom konkretnom prehladom ili bolesti, traje duže od 8 nedelja – obavezno posetite lekara. Verovatno nije ništa opasno po život, ali lekar će moći da postavi dijagnozu i ublaži vam tegobe izazvane kašljem.

Ukoliko kašljete glasno i intenzivno onda je to loše, pogotovo ako vas kašalj noću budi. Jak kašalj može da bude simptom ozbiljne infekcije, ali svaki kašalj koji vam otežava svakodnevne aktivnosti zahteva lekarsku pomoć. Ukoliko je u pitanju produktivan kašalj, žuti ili zeleni šlajm ukazuju da je u pitanju neka jača infekcija i neophodna vam je lekarska pomoć. Slično je i sa hroničnim kašljem zbog koga ste umorni, imate bol u grudima i stomaku, ali i ako vam bešika popušta.

Kašalj može da bude i alarm za srčane smetnje. Foto-ilustracija: Profimedia/Alamy

Krv u ispljuvku alarm je da vam treba lekarska pomoć i to što pre. Najčešće je uzrok tome bronhitis, ali može da bude i pneumonija te vam je neophodan skener pluća. Curenje iz nosa i suvo grlo ukazuju na prehladu, dok gubitak daha ukazuje na ozbilniji problem kao što je astma, tuberkuloza, rak pluća ili zastoj u radu srca.

Astma se često manifestuje i bolom u grudima i zviždanjem iz pluća prilikom disanja. Tuberkulozu prati gubitak telesne težine, dok oticanje noge pogotovo u ležećem položaju ukazuje na infarkt. Temperatura je simptom pneumonije, bronhitisa ili povratka prehlade. Posetite odmah lekara ako imate visoku temperaturu, gubite dah ili osećate bol u grudima.

(Telegraf.rs/health.com)

Video: Putevi Srbije: Držite bezbedno odstojanje, sačuvajte život

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA