Intervju sa dr Olgom Osipov na aktuelnu temu – melanom i njegova prevencija
- 1. Šta je melanom i kako ga možemo prepoznati?
Melanom je najređi, ali i najopasniji oblik raka kože. Pogađa osobe svih uzrasta, za razliku od drugih karcinoma kože koji se javljaju kod starijih. Javlja se najčešće u vidu tamno prebojenih pega ili promena iznad ravni kože, a može podsećati na mladež. Često ima nepravilne ivice ili različite boje, nekada je u obliku brzorastućih ružičastih ili crvenih čvorića. Obično nastaje od početka kao melanom, ređe se razvija iz već postojećih mladeža. Kad uznapreduje može da metastazira tj. da se širi u kožu i unutrašnje organe.
- 2. Koji je najčešći uzrok nastanka melanoma?
Faktori rizika za nastanak melanoma su nasledni (genetski), velika izloženost prirodnom (sunce) i veštačkom ultravioletnom zračenju (solarijumi). Osobe svetle puti, sa pegama i svetlim očima, oni koji su više puta goreli na Suncu u dečjem dobu i osobe sa velikim brojem mladeža češće dobijaju melanom. UVA i UVB zraci prodiru u kožu do različite dubine i oštećuju DNK i tkivo. Osim preranog starenja kože i pojave bora, ovo oštećenje dovodi do trajnih oštećenja i raka kože. Svako naredno produženo sunčanje više oštećuje lokalni imunitet kože (koji je već oslabljen) i genetski materijal kože, što vodi nastanku tumora kože pa i melanoma.
- 3. Možete li nam reći par saveta za smanjenje rizika od nastanka melanoma?
Rizično vreme izlaganja suncu, bez zaštite, je od 11h do 16h, od aprila do oktobra. U to vreme savetuje se boravak u senci, kao i nošenje zaštitne odeće (svetla, pamučna sa dugim rukavima) i šešira. Bebe i mala deca ne smeju biti izloženi dugotrajnom direktnom dejstvu UV zraka bez zaštite i van senke
Nanošenje zaštitnih preparata sa visokim zaštitnim faktorom –SPF većim od 30 svakodnevno u periodu od aprila do oktobra. Izbegavanje solarijuma, zabranjeni su za mlađe od 18 godina. Savetuje se samopregled mladeža mesečno od strane pacijenta, kao i preventivni pregled kod dermatologa sa dermoskopijom mladeža.
- 4. Koliko često treba ići na preventivne preglede?
Preventivni pregledi mladeža i pigmentnih promena na koži se savetuju jednom godišnje. U nekim slučajevima dermatolog će preporučiti dermoskopiju i češće. Posebno se preporučuju kod osoba sa velikim brojem mladeža (preko 20), svetlom puti i ukoliko je postojao melanom kod nekoga od članova bliže porodice.
- 5. U MediGroup domovima zdravlja obavljaće se besplatni dermoskopski pregledi u okviru Euromelanoma kampanje. Možete li nam reći nešto više o tome?
Kao i svake godine kampanja "Euromelanoma dan" se održava u maju mesecu, ponedeljkom, ovoga puta 21.maja. MediGroup tradicionalno podržava ovu akciju i određeni MediGroup domovi zdravlja otvaraju vrata za besplatne preglede dermatologa toga dana.
- 6. Koje su to najsavremenije metode za rano otkrivanje i lečenje melanoma koje se primenjuju u Medigroup zdravstvenom sistemu?
Osim kliničkog pregleda dermatologa i dermoskopije, u Medigroup sistemu može se načiniti i kompjuterizovana dermoskopija koja ima prednost jer se nalazi arhiviraju, a uz pomoć softvera se i dodatno analiziraju. Terapija melanoma je prvenstveno hirurška, promena se mora otkloniti u celini, u lokalnoj anesteziji. Ukoliko se patohistološkom analizom pokaže da je u pitanju melanom, pacijent se upućuje na dalje konzilijarno lečenje.
(Telegraf.rs/ PR)
Video: Srpska lista objavila spot za predstojeće izbore na Kosovu i Metohiji
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
ljubica
dobro hvala a sta da radimo mi stari kada nece da nas lece na vma od ostooroza i glaukom suva zuta mrlja a operacija za dve godone a "tek"su mi 78god.
Podelite komentar