8 zakona ishrane zbog kojih su Japanci jedna od najmršavijih nacija na svetu
Japanci drže apsolutni rekord u dužini životnog veka. Pored toga, smatraju se najtanjim narodom na svetu jer samo 3 procenta stanovnika pati od gojaznosti. Njihov poseban stav prema ishrani igra značajnu ulogu u tome.
Postoji poseban sistem ishrane koji preporučuje Vlada Japana, a taj sistem se aktivno koristi širom zemlje. Taj sistem je razvijen 2000. godine od strane nekoliko ministarstava i poznat je po imenu "Japanski vodič za hranu koja se vrti" (posle popularne igračke za decu).
Evo šta je Japanu preporučeno za jelo i kako treba da organizujete svoju:
1. Dominacija ugljenih hidrata sa malim količinama masti
Glavna karakteristika "japanskog vodiča za hranu" je dominacija ugljenih hidrata sa malim količinama masti. Takođe se preporučuje smanjenje količine soli, prerađene hrane, slatkiša i pića koji sadrže dosta šećera.
2. Preporučeni broj porcija
Svi proizvodi su podeljeni u nekoliko grupa - svaki od njih ima preporučeni broj porcija dnevno (veličina porcija zavisi od starosti i pola osobe). Osnova ishrane su žitarice i zrna, a zatim obrađeno povrće (sveže, termički obrađeno i supe), meso i riblji specijaliteti. Preporučene su i dve porcije voća i mlečnih proizvoda na dan.
3. Japanci uživaju u obrocima
Ne samo da je važno ono što jedemo, već i kako jedemo. Tradicionalno Japanci uživaju u obrocima, a preporučuje se da pronađete optimalni ritam za vaše telo i pratite ga, pokušavajući da jedete u približno isto vreme svakog dana.
5 najvećih grešaka koje žene prve kad kupuju sandale i tako uništavaju noge
4. Lokalni i sezonski proizvodi
Ishrana se fokusira na lokalne i sezonske proizvode poput pirinča ili ribe sa retkim izuzetkom uključivanja međunarodnih jela.
5. Svaki obrok treba da bude uravnotežen
Svaki obrok treba da bude uravnotežen i da sadrži proizvode iz nekoliko grupa hrane. Na primer, tipičan školski ručak u Japanu sastoji se od pirinča, mesa ili ribe, miso supe, čaše mleka i voća.
Tajni lek za opekotine od sunca krije se u vašem frižideru
6. Odgovoran stav prema ishrani
Odgovoran stav prema ishrani se formira od osnovne škole. Ručak nije pauza, već sastavni deo obrazovanja. Tokom ručka niko ne požuruje decu, a nakon završetka ručka, deca sama čiste stolove.
7. Ravnoteža između količine hrane i potrošenih kalorija
Važno je imati umerene obroke, kao i održavati ravnotežu između količine hrane i potrošenih kalorija. Ovo se postiže različitim fizičkim aktivnostima.
8. Fokus je uvek na svežim proizvodima
Spremanje gotovih jela i kuvanje unapred nije nešto što se smatra zdravim u Japanu. Fokus je uvek na svežim proizvodima.
(Telegraf.rs / brightside.me)
Video: Da li je manje štetno ako pijemo piće "bez šećera" i zašto je plastika za jednokratnu upotrebu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Gidri
Od ovog velikog naroda mnogo toga moze da se nauci i primeni i kod nas. Narocito za mladje generacije. Kultura generalno se ogleda i u kulturi ishrane.
Podelite komentar
Maya
Da ali zato 90 posto njih ima krive noge zbog nedostatka mlecnih proizvoda
Podelite komentar
esma
Idealno!
Podelite komentar