Obe RASHLAĐUJU tokom leta, ali koja je ZDRAVIJA, žuta ili zelena DINJA?
Dinje imaju revitalizujući uticaj na organizam u svakom smislu. Međutim, dinja ima više vrsta. Zelena dinja je mnogo slađa od žute dinje. Ali je zato žuta dinja mnogo zdravija i sve blagodeti pripisuju se upravo njoj.
Salata od belog mesa, pršute i dinje
PRAVA ISTINA O VITAMINU C: Nije uopšte ono što ste mislili o njemu!
Ona sadrži mnogo vitamina i minerala, uključujući vitamin C, vitamin B6, kalijum, folnu kiselinu, vlakna i puno karotena.
U narodnoj medicini koristi se za osveženje i psihičko smirenje, pomaže kod upale žučnih i mokraćnih puteva i kod uboda i opekotina.
Voda i kalijum iz ovog voća/povrća, podstiču rad bubrega i pomažu u uklanjanju štetnih materija iz organizma. Biljna vlakna iz dinje olakšavaju varenje i pomažu u smanjenju telesne težine i nadimanja u stomaku.
Poznat je i njen uticaj na kardiovaskularni sistem i starenje. Obloga od isceđenog soka dinje ili od narendane dinje služi za otklanjanje bolova.
Žuta dinja nekada može biti i narandžasta unutra, a smatra se antikancerogenom hranom, jer sadrži dosta karotena, koji se u organizmu pretvara u aktivni vitamin A.
(Telegraf.rs)
Video: Muzej grada Beograda otvorio izložbu o nobelovcu Ivi Andriću u Pekingu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.