ISPRAVKA: Kokosovo ulje nije lek protiv raka
U prvobitnoj verziji ovog teksta, koji smo preneli sa sajta "Moje zdravlje", a koji se poziva na “Health Living”, 27. oktobra 2014. godine objavili smo netačnu informaciju da su najnovija laboratorijska istraživanja pokazala da je glavni sastojak kokosovog ulja - laurinska kiselina zaslužna za uništenje 93 odsto ćelija kancera debelog creva - i to u samo 48 sati nakon tretmana.
Prema analizi portala Raskrinkavanje.ba, utvrđeno je da se ove informacije oslanjaju na istraživanje koje je 2013. godine sproveo tim naučnika sa Univerziteta Adelejd iz Australije, a koji su posmatrali potencijal laurinske kiseline za izazivanje apoptoze ili smrti ćelija raka debelog creva. Studija je otkrila da određene koncentracije laurinske kiseline izazivaju apoptozu u dve vrste ćelija korištenih u eksperimentu: kultivisane ćelije raka uzete iz ljudskog debelog creva (Caco-2) i ćelijske linije tankog creva pacova (IEC-6).
Studija je, dakle, sprovedena in vitro, stoga nije tačna tvrdnja da je laurinska kiselina testirana in vivo na pacovima.
Detaljnom analizom predstavljanja navedene studije u primerima medijskog izveštavanja na engleskom jeziku bavio se fact-checking portal VERA Files u analizi koja se može pročitati na ovom linku. Iako kokosovo ulje sadrži 80% do 90% zasićenih masti, od čega 47% otpada na laurinsku kiselinu, u studiji se kokosovo ulje uopšte ne spominje, navodi se u analizi portala VERA Files.
Istraživači su rekli da su za studiju kupili i upotrebili natrijumovu laurinsku kiselinu od hemijsko-biotehnološke firme Sigma-Aldrich. Pogrešno je tvrditi da će ispijanje kokosovog ulja imati isti učinak na ćelije raka debelog creva kao laurinska kiselina korištena u istraživanju, koja je primenjena u sračunatim dozama.
Kako prenosi portal Raskrinkavanje.ba, onkolog Necy Juat, član Društva medicinske onkologije s Filipina, govorio je za VERA Files, naglasivši da je potencijalni efekat laurinske kiseline na ćelije raka debelog creva “anegdotalan” i ne bi trebao biti razmatran kao alternativa medicinskom tretmanu. Osvrnuo se i na in vitro prirodu istraživanja i pogrešnih zaključaka o delotvornosti u lečenju raka debelog creva kod ljudi rekavši da se rezultati studije sprovedene u laboratoriji ne mogu primeniti na ljude ako se ne odrade četiri faze kliničkih ispitivanja.
Napomena: Prvobitni tekst je izmenjen na osnovu analize sajta Raskrinkavanje.ba
(Telegraf.rs / MojeZdravlje)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Milenko
Kako izgleda taj tretman? Neznate ili mislite da se bolesnima ne žuri?
Podelite komentar
Rilla
Sve je to lepo ako je to tacno. Jedan dan leci rak I druge bolesti a kroz neko odredjeno vreme to se demantuje. Covek kad se davi hvata se i za slamku. Citajuci sve to covek postaje zbunjen kome da veruje.
Podelite komentar
Ibra
kako se upotrebljava kokosovo ulje.hvala unapred.
Podelite komentar