Skočile cene u Grčkoj: Evo koliko ćete ovog leta plaćati ležaljke, giros, pivo i kafu!

 ≫ 
  • 35

Trošak života u Grčkoj je duplo veći nego u Srbiji, a to je ono što nas posebno zanima kada i mi u njoj "živimo" 10 dana tokom najlepšeg dela godine - leta. Iako su cene manje-više ostale na istom nivou kao prošle godine, cene kafe i pića su u proseku za oko 1 evro više nego 2017. godine.

Verovali ili ne, u Olimpskoj regiji pola litre domaćeg grčkog piva košta u proseku oko 3,5 evra, a uvozna čak i do 4,75.

Halkidiki, Chalkidiki, poluostrvo Foto: Pixabay

Jeftinije nećete proći ni na Halkidikiju. Naprotiv. I u Sartiju ćete ležaljke dobiti gratis, ali uz minimum jedno ispijeno piće, uglavnom kafu koja košta 4 evra ili pivo koje se kreće od 3 do 5 evra.

U Neos Marmarasu su cene malo više nego na ostatku Halkidikija, pa će vas tako grčki frape (kafa) koštati 3 evra, a malo pivo čak 5 evra.

Halkidiki, Chalkidiki, poluostrvo Foto: Pixabay

Asprovalta se nalazi u zlatnoj sredini na lestvici cena sa kafom od 3 evra i pivom do pet evra.

U najstarijem selu na Sitoniji, Nikitiju je možda i najjeftinije kada pričamo o Halkidikiju, pa kafa ne prelazi iznad 2,5 evra sa ležaljkom, a pivo je do 4 evra. Senviči i suvlakiji koštaju od 2,5 do 4 evra.

Zanimljivo je da su cene kafe i piva na ostrvima Dodekaneza jeftinija, pa ćete pivo na Rodosu i Kosu platiti samo tri evra, a na Kritu i jeftinije.

Takođe, imajte na umu da i u okviru jednog mesta cene variraju, uglavnom po pravilu što je pogled bolji, to je piće skuplje.

Što se vode tiče, flašica od pola litre košta 50 centi, a ona od litar i po od 1,5 do 1,7 evra.

Grčka kafana, taverna, restoran, hrana, obala, more, ručak Foto: Pixabay

Cene u restoranima su takođe poskupele za oko evro i po u odnosu na podatke iz 2017. godine, pa tako i u prosečnim restoranima obrok nećete platiti ispod osam evra, kao što je bio slučaj pre godine. Ono što je svakako na istom nivou su cene ulične hrane i one se manje-više u čitavoj Grčkoj ne razlikuju previše - giros 2,5 evra, suvlaki 2,90, tiropita 2,5 evra, bugaca 3 evra, itd...

U mestima u kojima se ležaljke plaćaju cena je uglavnom 5 evra po ležaljci (severna Grčka i ostrva Dodekaneza), dok je u Kikladima iznajmljivanje ležaljke veoma skupo, pa ide čak i do 120 evra na Mikonosu.

VIDEO: Šta sve ne treba da radite u Grčkoj

(Telegraf.rs)

Video: Da li je manje štetno ako pijemo piće "bez šećera" i zašto je plastika za jednokratnu upotrebu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • DRagutin

    16. maj 2019 | 12:31

    Skoro pa jeftinije nego u Beogradu...

  • Kk

    16. maj 2019 | 13:49

    Manje-vise cene su iste kao i posle godine. Nista drastično, tako da Grcka je moj izbor i ovog leta.

  • Jaca

    16. maj 2019 | 13:57

    Nebi otišla u tursku i cnu goru Hvasku kadbi bilo đaba lepa moja grčka

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA