15 fascinantnih stvari u vezi sa vašim pasošem koje sigurno ne znate
Postoji fascinantna istorija o tome kako smo na kraju došli do potrebe za posebnim dokumentima za putovanja i mi smo odlučili da vam izdvojimo neke od najinteresantnijih stvari koje su vezane za vaš pasoš, a koje sigfurno niste znali.
1. Prvi pasoš pojavio se u Bibliji
Najranije pominjanje putnog dokumenta dokumentovano je u Knjizi Nemijinoj kada kralj Artakserkses I iz Persije od guvernera preko reke dozvolu za bezbedan prolaz kroz Judeju.
2. Ali prvi pravi pasoš izdat je u Engleskoj
Pasoš u obliku identifikacije prvi je predstavio kralj Henri V u 15. veku koji ih je izdavao podanicima kako bi im pomogao da dokažu svoj identite kada putuju van zemlje.
3. Izraelski pasoš ne prihvata se u 16 zemalja
Sirija, Sudan, Iran, Irak, jemen i Libija zabranjuju svima sa pasošem ove zemlje da uđu na njihovu teritoriju, zajedno sa još 10 drugih zemalja: Alžir, Bangladeš, Bruneji, Kuvajt, Liban, Malezija, Oman, Pakistan, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati.
A od tih 10, 8 ne prihvata čak ni osobe koje u svojim pasošima imaju izraelske vize.
4. Pasoši su crveni s razlogom
Boja svakog nacionalnog pasoša potiče od četiri glavne boje - crvene, zelene, plave ili crne.
Pojedini smatraju da su pasoši crveni zbog komunističke istorije, dok su oni plavi simbol Novog sveta i zemalja Severne i Južne Amerike i Okeanije.
Turski pasoš je promenio boju u crvenu jer se nada da će ući u EU.
5. Muslimanske zemlje uglavnom imaju zeleni pasoš
Za pojedine zemlje, boja pasoša može biti religiozna, poput Maroka, Pakistana i Saudijske Arabije.
Većina muslimanskih zemalja ima zeleni pasoš jer je ta boja veoma važna u toj religiji.
6. Norveški pasoš ima tajnu
Skandinavski nacionalni pasoš ima poseban završetak u jednoj od tri boje (bela, tirkizna ili crvena) i sadrži zanimljivo iznenađenje.
Ako osoblje aerodroma odluči da ga stavi pod ultraljubičasto svetlo, neuhvaljtiva polarna svetlost će se pojaviti na papiru.
7. I pasoš Kanade krije iznenađenje
Ako i ovaj pasoš stavite pod UV svetlost, svaka stranica će eksplodirati u život.
8. Neki pasoši čak postaju knjižice
Finski pasoš ima posebne slike na dnu koje se pretvaraju u losa koji trči kada se stranice brzo okreću.
9. Niko neće znati da se posetili Vatikan
Pored toga što je Vatikan najmanja zemlja na svetu, posetioci ne mogu da zvanično dokumentuju svoju posetu, čak ni za honorar.
10. U SAD vam treba novi pasoš ako smršate
U Sjedinjenim Državama morate da promenite fotografiju u pasošu ukoliko ste se dosta ugojili ili smršali, imali neku operaciju na licu, uradili ili uklonili tetovažu ili pirsing.
11. Fotografija nije bila obavezna u Velikoj Britaniji
Fotografije u pasošu su postale potrebne nakon početka Prvog svetskog rata - pošto je nemački špijun ušao u Britaniju sa lažnim američkim pasošem.
12. Porodične fotografije su bile dozvoljene
Kada su slike postale obavezna komponenta svakog pasoša, ljudi su mogli da stave sliku koja im se dopada, pa čak i sa ostalim članovima porodice.
13. Osmesi su bili dozvoljeni
Osmesi su zabranjeni 2004. godine, zajedno sa dugim šiškama i bilo kakvim predmetima koji prekrivaju glavu, kako bi s epod novim pravilima standardizovale fotografije radi boljeg funkcionisanja sistema za prepoznavanje lica.
14. Kraljica Ujedinjenog Kraljevstva nema pasoš
Svi pasoši u Ujedinjenom Kraljevstvu izdaju se pod njenim imenom, ali njoj ne treba pasoš, za razliku od ostalih članova kraljevske porodice.
15. Tonga prodaje svoje pasoše
Pokojni kralj ove zemlje prodavao je pasoše za oo 20.000 dolara kako bi podigao zaradu.
Pasoši su mogli da budu prodati bilo kome ko nije državljanin, uglavnom izbeglicama i osobama koje nemju pristup organu koji izdaje pasoše usled političkih razloga.
Ipak, ovaj pasoš neke zemlje ne smatraju validnim putnim dokumentom, kao što je to Hong Kong.
(Telegraf.rs)
Video: Pirot je ovog vikenda gurmanska prestonica Srbije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Omon🇷🇺🇷🇸
Dobro ce mi doci ove informacije😁😁😁😉
Podelite komentar