4 stvari koje nikad ne bi trebalo da kažete detetu: Jedna je posebno štetna za njegovo samopouzdanje
Verovatno ste kao roditelj uhvatili sebe da izgovarate bar neku od rečenica koju ste slušali u detinjstvu, a koje su vas nervirale ili su vam bile vrlo neprijatne.
Vaši roditelji su ih verovatno nesvesno koristili, a to što ih vi ponavljate je zapravo kopiranje modela po kome ste vaspitavani.
Stručnjak za roditeljstvo Lari Džon kaže da postoje četiri toksične rečenice koje roditelji nikad ne bi trebalo da izgovore deci. Pored toga što će ih iznervirati, te rečenice kod dece mogu da stvore doživotnu traumu.
1. Ono čime detetu stvarate osećaj da vam je teret
Kad detetu kažete rečenice kao što su: "Na tebe trošim mnogo novca" i "O tebi je teško brinuti", ne samo da ga terate da se zapita da li vam je teško da brinete o njemu, već činite mnogo veću štetu.
- Dete će podsvesno početi da skriva svoje potrebe i neće više govoriti o onome što mu je stvarno potrebno, a ujedno će izbegavati i da priča o svojim osećanjima - pojašnjava Džon.
2. Uvredljive opaske koje se odnose na izgled deteta
Tuđi izgled nikad ne bi trebalo komentarisati na ružan i uvredljiv način, a to se posebno odnosi na decu.
Komentari kao što su "nizak si", "danas ne izgledaš dobro", "premršav si", "ugojila si se" narušavaju samopouzdanje.
Osećaj nesigurnosti koji deca steknu u detinjstvu, može da ih prati do kraja života.
3. Štetna pitanja o ponašanju deteta
Lari Džon kaže da pitanja poput: "Zašto tako sediš?", "Zašto tako hodaš?", "Zašto tako žvaćeš?" mogu da dovedu do toga da dete pomisli da s njim nešto nije u redu.
- To može prilično naškoditi nekoj deci u daljem razvoju i precepciji sebe kao bića - pojašnjava on.
4. Nezdrava poređenja sa braćom, sestrama i drugom decom
Stručnjak veruje da je ovo najštetnije ponašanje koje roditelj može da praktikuje u odnosu sa decom. Naime, ako dete nauči da ga upoređujete sa drugima još od malih nogu, radiće to i kasnije i uvek će se pitati zašto nije poput nekog drugog i zašto nije dovoljno dobro.
Imaće osećaj da ništa ne čini dovoljno dobro i da su svi drugi bolji od njega.
- To dovodi do toga da deca počnu da veruju da nisu dovoljno dobra. Ponekad zato razvijaju nezdrave odnose s prijateljima i braćom i sestrama - zaključuje Lari Džon.
(Telegraf.rs)
Video: Predstavljena monografija o grupi Smak
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Doly
Moji na meni još primenjuju 2, 3 i 4. Imam 23 godine.
Podelite komentar
Neko tamo
Ovo na meni nisu primenjivali, ali pazite, da roditelj kaže detetu da pogrešno sedi, da se krivi, i da to utiče na to da dete pomisli da sa njim nešto nije u redu, stvarno nema logike. Nebuloze psihologa, terminologija koja ubija želju za životom i pristup pojedinih psihologa ima manje efekta nego kad dete porazgovara sa najboljim drugom.
Podelite komentar
Bas
Tako al sta da se radi svako moze da ima decu a ona i kad porastu nose tugu u sbi koju iskazuju kroz agresiju.....
Podelite komentar