6 najčešćih problema sa kojima se susreću mladi roditelji: Kako da vam brige ne razore brak
Mladi roditelji često moraju da se suoče sa velikim, delom neočekivanim problemima, koji neretko eskaliraju u svađe.
Sa bebom, u kuću ulaze i potpuno novi izazovi i izvor stresa na koje novopečeni roditelji uglavnom nisu u potpunosti spremni. Portal BrigthSide je predstavio 6 najčešćih problema koji muče mlade parove sa bebom.
1. Upoređivanje obaveza
Pre nego što je beba stigla, vrlo je moguće da su oba partnera radila puno radno vreme. Međutim, posle porođaja majke obično prestaju sa radom i preuzimaju veći deo obaveza oko kuće i deteta.
Tada se često desi da oba roditelja imaju utisak da je njima teže, pa počinju besmislene svađe i upoređivanje količine obaveza. Dešava se da partner koji dođe umoran sa posla ne može mnogo da pomaže oko bebe, što najčešće iznervira "drugu polovinu" koja je ceo dan provela sa detetom.
Rešenje: Obično je u toj situaciji bolje zamoliti partnera da pomogne oko određenog zadatka umesto očekivanja da on sam primeti šta bi trebalo da uradi. To može da uštedi mnogo energije.
2. Vaše metode vaspitanja se razlikuju
Tokom gajenja i vaspitanja deteta roditelji često nailaze na nesuglasice oko određenih pravila. Neophodna komponenta roditeljstva jeste doslednost, a zato je izuzetno važno da se partneri dogovore šta će dozvoliti detetu, a šta ne.
Rešenje: Saslušajte mišljenje partnera i pronađite kompromis. Odluke bi trebalo donositi na osnovu onoga što je najbolje za vaše dete.
3. Nemate slobodnog vremena ni za sebe, ni za vašu vezu/brak
Pre nego što ste dobili dete, verovatno ste voleli da uživate uz dobru knjigu ili da izađete u grad, međutim, zbog novih obaveza nemate više slobodnog vremena. Tada se desi da bračni parovi ne zapostave samo svoja sitna zadovoljstva, već i prestanu da rade na vezi, odnosno braku.
Rešenje: Neophodno je pronaći malo vremena za sebe i svog partnera. Neka provođenje zajedničkog vremena postane obavezni deo nedeljne rutine.
4. Mnogo brinete o novcu
Stres i anksioznost oko finansija može se javiti od trenutka kada saznate da ćete postati roditelji i rasti godinama posle rođenja deteta. Novi roditelji nisu navikli da druga osoba u potpunosti zavisi od njihove zarade.
Rešenje: Poželjno je početi sa štednjom tokom trudnoće, a vođenje dnevnika finansija može da vam pomogne kako biste primetili na šta možda trošite više novca od poželjnog.
5. Vaš partner donosi odluke bez konsultacija sa vama
Kada ste u ozbiljnoj vezi ili braku, vaše odluke imaju uticaja i na partnera, a odgovornost tih odluka se dodatno povećava kada dobijete zajedničko dete. Međutim, može biti problem kada jedan partner počne samostalno donosi odluke, bez konsultacije sa "drugom polovinom".
Rešenje: Komunikacija je ključ uspeha - objasnite partneru zbog čega je važno da vas uključi u proces donošenja odluka.
6. Udaljili ste se od prijatelja
Prijatelji verovatno razumeju da je vaš trenutni glavni prioritet beba, međutim, upravo zato vas više neće pozivati da izlazite zajedno, niti će vas "uznemiravati" svojim problemima. U tim trenucima možete da se osećate napušteno i zapostavljeno.
Rešenje: Ukoliko vam nedostaje da provedete zajedničko vreme sa prijateljima, objasnite im da su vam potrebni njihova pažnja i podrška.
(Telegraf.rs)
Video: Sa čamca nasred Drine zaprosio devojku
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
DARKO 100%
Nisu to problemi nego nesposobnost zajednice u braku gde je odgovornost na prvom mestu,a malo ko hoce da prihvati odgovornost na sebe i da prihvati teret porodicnih obaveza koje izuskuju mnogo pozrtovanja
Podelite komentar
Filip
Da bi imao zdrav brak prvo se postave stvari na svoje mesto, nije ovo vise 19 vek gde samo da se sto pre uzmu pa kako bude... mnogo je nestabilnije vreme i veci materijalni izdaci nego ranije od prica iz davnina. Mladi ne prozive nista, ne postave sebe fin. Stabilno, samozivost...
Podelite komentar